Köpekler Dediklerimizi Gerçekten Anlıyor

Süleyman Okan 01.09.2016

Ne dediğiniz kadar, nasıl dediğiniz de önemli.

Çağlar boyu köpek dostlarıyla kah bağrışıp kah dertleşen insancıkların kafasını kurcalayan o büyük soru: Bu hayvan beni gerçekten anlıyor mu?

Kimisinin şüphesi yoktur. Karabaş her şeyi anlıyordur, hatta iki kadehten sonra dertleşirken iç çektiğinde karşıki dağlar yıkılır. Kimisi bir temel iletişim olduğuna emindir ama o masum bakışların arkasında “salla başı al maaşını” gibi bir mekanizmanın dönüp dönmediğini sorgular. Dostlarımız gerçekten dediklerimizi anlıyor olabilir mi, yoksa ses tonu ve vücut dilinden bir takım karşılıklı çıkarımlar yaparak yuvarlanıp gidiyor muyuz?

Bu bilinmezliğe daha fazla dayanamayan Macar nörobilimci Attila Andics, çeşitli türlerden bir düzine kadar tüylü dostumuzu fMRI tarayıcısına sokup onlarla konuşurken beyinlerine bakmak istemiş. Sanki korkunç sesler çıkaran bir cihazda dakikalarca kıpırdamadan teste tâbi kalmaya sadece konuşularak ikna edilmeleri yeterince kanıt değilmiş gibi, onlara çeşitli sesler dinletirken beyin hareketlerini kaydetmiş.

Köpekler Dediklerimizi Gerçekten Anlıyor

Teoriye göre, köpeklere bir şey söylerken, hem kelimeyi doğru seçmeliyiz, hem de ses tonumuzu doğru ayarlamalıyız. Heyecansız bir “aferin” veya heyecanlı bir “maşrapa” kelimesi köpeklerin beynindeki ödül mekanizmasını kuvvetli bir şekilde harekete geçirmeyecektir.

Sonuç? Aynen tahmin edildiği gibi. Köpekler hem kelimeleri, hem de ses tonumuzu gayet iyi anlıyorlar. Gerçek ve kuvvetli bir etki için, her ikisi de uyumlu olmalı.

Araştırmanın bulgusuna göre, köpeklerin beyni, aynı insanların beyni gibi, duyulan kelimeleri birçok yönden ele alıyor. Sol beyin kelimenin anlamına yoğunlaşırken, sağ beyin sesin ezgisine bakıyor. Eğer her ikisi de pozitif olursa, yani aynı bir bebekle konuşur gibi sesimizi değiştirerek heyecan dolu bir “aferin” patlatırsak, köpeğimiz gerçekten çok mutlu oluyor. Nötr bir tonda söylenmiş bir övgü veya pozitif tonda söylenmiş alakasız bir kelime, aynı etkiyi yaratmıyor.

Köpekler Dediklerimizi Gerçekten Anlıyor

Kendisi bildiğimiz anlamda bir dile sahip olmayan bir hayvanın beyin yapısının bir sesin anlamı ile bir sesin duygusunu ayırt edecek mekanizmaya sahip olması, bize memelilerde dil oluşumunun tahmin edilenden çok daha eski ve köklü bir süreç olduğunu gösteriyor.

Buna benzer bir bulgu, geçtiğimiz senelerde fillerde de gözlemlenmişti. Kenya’nın Amboseli Ulusal Parkı’ndaki filler, bir kabilenin erkeklerinden özellikle kaçıyor, ama aynı kabilenin dişilerinden veya başka dil konuşan bir kabilenin üyelerinden daha az rahatsız oluyorlardı. Hatta seslerle oynanınca dahi filler bu numarayı yutmamış, en avcı Maasi erkeklerinin seslerini tanımışlardı.

Kısacası bir daha köpeğinize tatliş tatliş “seni gidi minik gerzo, dediğim hiçbir şeyi anlamıyorsun değil mi şapşik?” gibi kandırmacalı methiyeler düzerken dikkat edin. Tahminen o sırada suratınıza boş boş bakarken beyni iyice yaktığınızı düşünüp sizin için endişeleniyor.

Araştırmanın İngilizce özetini aşağıdan izleyebilir, patili dostlarımızın beyinlerinde yanıp sönen kısımları görüp hayran kalabilirsiniz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.