Konumuz Hitler Suikasti

Taner Turna 05.07.2016

Tarihin kötü karakterlerinden Adolf Hitler, Oliver Hirschbiegel’in yönetmeliğindeki "13 Minutes" filmi ile beyaz perdeye taşınıyor!

Tarihin kötü karakterleri arasında yer alan ve bunun getirdiği ün sayesinde adına birçok yapım olan Adolf Hitler, şimdi de Oliver Hirschbiegel’in yönetmeliğindeki 13 Minutes filmi ile beyaz perdeye taşınıyor!

Konumuz Hitler Suikasti

Daha önce gün yüzüne çıkmamış (nasıl kaçırılmış, aklımız almadı) gerçek bir hikayeden yola çıkan 13 Minutes, Adolf Hitler’in karanlık yüzünü gören ve yapacağı korkunç şeylerin farkında olan bir adamın, buna engel olmaya çalışmasını konu alıyor. 2004 yılında Der Untergang (Çöküş) filmi ile Oscar’a aday olan ve beyazperdedeki en başarılı biyografik filmlerden birine imza atan yönetmen Oliver Hirschbiegel’in elinden çıkan 13 Minutes, tarihin kırılma noktalarından birini sinema perdesine aktarıyor.

Zihninizdeki tarih bilgisini şöyle bir sınadığınızda, birçok kırılma noktası görmeniz mümkün. Tüm kırılma noktalarının ardından doğan sonuçlar ve bu sonuçlarla yaşamak zorunda kalan insanlar döngüsünde ilerliyor tarih. Yakın geçmişe dönen Oliver, senaryosunu Léonie-Claire Breinersdorfer ve Fred Breinersdorfer'in yazdığı film ile “ya Hitler bu kadar güçlenmeden ortadan kaldırılsaydı ne olurdu?” sorusuna yakın plan bir hikaye ile cevap arıyor.

1 Temmuz’da vizyona girecek 13 Minutes filminin konusu, 1939 yılında Nazi Almanyası'nın en güçlü olduğu dönemlerde geçiyor. Uzun bir zaman alan hazırlıkların ardından yaptığı plan ile Adolf Hitler ve kurmaylarına suikast düzenlemeye çalışan Georg Elser, 13 dakika ile başarısız oluyor. Dünya dengelerini derinden sarsan bu önemli olayı farklı bir açından izlemeyi merakla bekliyorum. Siz de biraz meraklanın diye aşağıya Türkçe altyazılı bir fragman bırakıyorum. Buyurunuz:

Taner Turna

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.