Konsol Oyuncusu Vs PC Oyuncusu

Zafer Babal 22.08.2016

PC oyuncularıyla konsol oyuncuları arasındaki rekabet devam ediyor.

Video oyunlarıyla haşır neşir olanlar bilirler, konsol oyuncuları ile PC oyuncuları arasında bazen “Roman” vatandaşlarımızı aratmayan renkli çekişmeler yaşanır. Örneğin bir PC oyuncusu oynadığı Call Of Duty tarzı FPS (First Person Shooter) oyunlarında, oyun faresi yardımıyla keskin nişancı kesilip kurşunlarını tam hedefe yönlendirirken, konsol oyuncusu elindeki gamepad (oyun kontrolcüsü) ile aynı işi yapmaya çalışır. Mouse rahatlığı olmayan konsol oyuncusu, konsol üreticilerinin auto aim (otomatik hedefleme) özelliğini kullanmak durumundadır. Gamepad ile nişan almak hiç de kolay değildir. İşte belki de ilk sataşmalar, otomatik hedefleme sistemi ile ortaya çıktı. Elinde gamepad ile FPS oyunlarında bir oraya bir buraya koşturan, attığını vuran, vuramadığından kaçan bir konsol oyuncusu, dibinde bitiveren PC oyuncusu arkadaşının sataşmalarından payını alır.

Konsol Oyuncusu Vs PC Oyuncusu

- Abi, ne kaçıyorsun? Otomatik hedefleme açık, gökyüzüne sallasan mermiyi gidip adamı buluyor zaten!
- Ooo, bakıyorum bölümü bitirmişsin. Şu vuruş istatistiklerini aç bakayım. %80 isabet demek, hiç şaşırmadım. Sony’e bir teşekkür maili atarsın artık!
- Bakıyorum da oyunun sonunu getirmişsin. Sony artı sen, oyundaki düşmanlara karşı. Çok şansları yoktu zaten!

Konsol oyuncuları da sefasını sürdükleri koltuk ve büyük ekran televizyon keyfini PC oyuncularının gözüne sokar:

-Abi, öyle bilgisayar başında iki büklüm, senin belin falan da ağrıyordur şimdi. Bir oyun için değmez abi, sağlığından olma!
-Senin monitör kaç inch abi? 24 demek… Benim televizyonu da biliyorsun işte 55 inch. O değil de 1,90’lık eleman senin monitörde hobit gibi duruyor. Yazık, acıdım vallahi adama.
-Abi, gel otur yanıma. Sehpanın üzerinde ikinci gamepad var. Alsana onu. Yaslan şimdi arkana. Bu koltuğun kötü bir yanı var yalnız, birçok arkadaşım bilgisayarını satma kararını bu koltukta aldı bak, uyarmadı deme sonra. Bu arada Barcelona benim baştan söyleyeyim.

Konsol Oyuncusu Vs PC Oyuncusu
Görsel: gamespot.com

Oyun Platformları Arasındaki Başlıca Farklar

Ortalama bir konsol oyuncusu altı, yedi yıl kadar piyasadaki oyunları oynayabilirken; bilgisayarlar güncel oyunları oynayabilmek için iki, üç yıl içerisinde donanım güncellemesine gitmek zorunda kalabiliyor.

Bazı oyunlar ise sadece XBOX ya da Playstation platformuna özel çıkıyor. Bu oyunların çoğu gerçekten kaliteli yapımlar, hatta yapılan araştırmalara göre sadece "exclusive" (platforma özel) denilen bu oyunlar için bile konsol satın alan azımsanamayacak oranda kişi var.

Bilgisayar oyunları için, özellikle o oyuna gönül veren oyuncular da dahil olmak üzere modlar çıkarılırken, konsol oyuncuları oyuna birçok özellik ekleyen modlamalardan mahrum kalıyorlar (Skyrim, Mount and Blade vb. oyunlar için çıkarılan modları inceleyebilirsiniz).

Konsol Oyuncusu Vs PC Oyuncusu

Bunun yanında bilgisayarları sadece oyun makineleri gibi görürsek, kılıçla elma doğramış oluruz. Bilgisayarlar geniş kullanım alanı ile temelde oyun odaklı konsol cihazlarından daha işlevsel.

Oyunların fiyatları açısından bir karşılaştırma yaparsak, PC oyuncuları biraz daha avantajlı. Özellikle Steam’in yaz indirimleri sayesinde oldukça uygun fiyatlara yeni oyunlar alınabiliyor. Konsol oyuncuları ise kutulu oyunlar için 200 liraya varan paralar harcamak zorunda kalabiliyor.

Bu pilav çok su götürse de Xbox Scorpion ve Playstation 4,5 Neo ile bu tatlı rekabet daha da alevleneceğe benziyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.