Konsept Sofralara Var Mısınız?

Amanda Aman 22.07.2016

Sanat ve performans yemek ile birleşiyor.

Bir tiyatroya gittiğinizi düşünün. Bir anda sahnede kurulu sofraya davet ediliyorsunuz, oyunla, oyuncularla etkileşime geçip oyunun bir parçası haline geliyorsunuz. Yerleştirmelerden dekorasyona tüm duyulara hitap etmeyi hedefleyen bir “yenilebilir” oyun, interaktif mutfak sanatı ya da diğer bir deyişle “yoğun” yemek.

Konsept Sofralara Var Mısınız?

Belirlenmiş bir tema üzerine oluşturulmuş yemek menüsü, müze ve tiyatrolar gibi akla gelmeyecek mekanlarda sunuluyor. Yeni deneyimlerin arayışındaki konuklar, başka bir zaman diliminde gastronomik bir yolculuğa çıkıyor. Bu kavramının doğduğu şehir Londra. Mekanları bir süre gizli tutulup açıklanmayan özel davetlere ilgi büyük, biletler ise aylar öncesinden tükeniyor.

Konsept Sofralara Var Mısınız?

Yemeğin düzenlendiği mekan, konsept seçiminde belirleyici faktör olabiliyor. Örneğin Londra Buhar ve Su Müzesi’nde gerçekleştirilen “the Engine Room” / Makina Odası adlı yoğun-yemek davetinde menü, sanayi devriminden yola çıkarak yağ, mineraller, ateş ve buhardan ilham alarak oluşturulmuş.

Konsept Sofralara Var Mısınız?
Konsept Sofralara Var Mısınız?

Diziler de konsept seçiminde ilham veren unsurlardan. Breaking Bad’den esinlenen Breaking Mad, konuklarını karanlık ve heyecan verici bir atmosferde ağarlıyor. El altından dağıtılan tek şey kokteyller.

Konsept Sofralara Var Mısınız?

Komün şeklinde, bir arada yemenin vurgulandığı yemekler herkese göre değil, kalabalık davetlerde etkileşim / iletişim kaçınılmaz. Baş başa kalmak isteyenler için zorlayıcı bir deneyim olabilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.