Eğlenirken Öğreten Komedyen Bill Bailey

Laird Raz Ludd 07.09.2016

Ne yazık ki son zamanların en şaşkın müzik öğretmeninin bin bir yeteneğinden sadece birine değinebileceğiz.

Açıklamaya üzülmeyin, Bill Bailey'nin çok yönü birbirine değinilmeden anlatılabilir değil. Sahneye hep birden çok müzik aletiyle çıkan bir stand-up komedyeni olarak tanımlarsak haksızlık edeceğimiz şaşkın kişilik İngilizdir. Komedi kariyerine 1984 yılında başlasa da müzik yüzünden notlarının düşmesi 15 yaşındayken olmuştur.

Aslında gerçek adı ne Bill ne de William'dır. (Evet çok ilginçtir ki Bill William'ın kısaltmasıdır. Bizde benzer birşey olsaydı Mehmetlere Memo yerine Şemo falan derdik herhalde) "Won't You Come Home Bill Bailey" adlı şarkıyı çok iyi çalması üzerine genç Mark Robert Bailey müzik öğretmeni tarafından sahne ismini edinmiştir.

Black Books gibi birçok dizide, Saving Grace gibi birkaç filmde oynamışsa da her yerde aynı gibidir. Sahneye çıktığında hariç tabii. Sonisphere gibi bir metal müzik konserine çıkmış tek komedyendir. İlginçtir ki hep o kadar şaşkın ve kazayla sahneye çıkmış gibi bir his yarattığı için neredeyse her enstrümanı çalabileceği hissi yaratmaz. Ancak öğretmeden de duramaz. İsviçre'nin Cowbell'lerini ve Alphorn'u ya da Orta Çağ'da yasaklanan nota dizelerini ondan öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir gitarda da hakkını vererek Düriyemin Güğümleri Kalaylı çalarsa da şaşıramazsınız.

Eğlenirken Öğreten Komedyen Bill Bailey

Sahneye illa ki org ve birden fazla gitarla çıkan Bill Bailey, bazen konga ve hatta teremin gibi aletleri de gösterisine katar. Müzik teorisi ve tarihi hakkındaki engin bilgisini bizlere aktarırken adeta sağ gösterip sol vurur gibidir. Örneğin Karanlık Çağlarda kilise tarafından fazla müstehcen bulunduğu için yasaklanan akorlardan bahsederken, kapı zili tonları üzerine tavsiyelerde bulunmaya başlayabilir. Bu kaos içinde kapı zilinizle misafirlerde bir endişe uyandırma yollarını keşfedebilirsiniz. Öte yandan, Downton Abbey adlı dizinin müziğinin Jamaikalı Reggae Dub versiyonunu çalabilmesinin üzerine, Steven Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi adlı eseriyle yaşadığı sorunları anlatıp kendiyle dalga geçmeye çalışır. Dr. Who'nun açılış müziğinin aslında Belçika Jazz'ına ne kadar uygun olduğunu anlatıp kafamızı karıştırdığı bir örnek için şöyle buyrun.

Şaşkın görüşününün altında Bill Bailey gerçekten de 'tuhaf' tanımına hakkını veren bir adamdır. Kraliyet ailesine ''Seçimle gelmemiş süngerler'' der, sonra da gider onların düzenlediği eğlence festivalinde sahne alır. 'Kraliçe çağırmış, gitmemesi imkansız' diye düşünebilirsiniz lakin İngiltere'de olamıyor öyle şeyler. Kaos'un güzelliğine güldüren sanatçının stand-up gösterilerine Netflix'ten, hatta Youtube'dan bile ulaşabilirsiniz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.