Kolombiya'da Barış Sesleri

Oğuzcan Kervancı 20.09.2016

Kolombiya'da 220.000’den fazla insanın yaşamına mal olan ve 5 milyon insanın evinden zorla çıkarılmasına neden olan zorbalık nihai ateşkes kararıyla sona eriyor.

Son yıllarda dünyada yaşanan talihsiz olaylar yüzünden içinde “barış” kelimesi geçen gelişmeleri mumla arar olduk. Çoğu kişinin şu sıralar “Narcos” dizisiyle ilgi duyduğu Kolombiya’dan güzel bir haber var! Geçtiğimiz haftalarda Kolombiya’da ülke barışına önemli katkı sağlayacak önemli bir adım atıldı. Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (KDSG) hükümet ile yaşadığı anlaşmazlığa nihai ateşkesle son verileceği duyuruldu. Bu tarihi adım elli yıldır süregelen, yüz binlerce insanın hayatına mal olan ve aynı zamanda köy halkının göçe zorlandığı, çocukların kaçırıldığı zorbalık döneminin sonu anlamına geliyor.

Kolombiya Başkanı Santos’un Twitter’dan yayınladığı “anlaşmazlık sona erdi.” mesajı:

Bu 29 Ağustos'ta Kolombiya'da yeni bir hikaye başlıyor. Silahları susturduk. FARC ile savaş bitti!

Kolombiya'da şiddetin tarihi

Kolombiya, tarihte bu tarz şiddet yanlısı durumlarla pek çok kez karşı karşıya kaldı ve çözüme ulaşmaya çalıştı. İki örnekle verirsek:

  • “La Violencia” olarak da bilinen ve 1948-1958 arası on yıl süren iç savaş durumu ülkeyi o dönemde epey zayıflatmıştı. Yaklaşık 200.000 insanın öldüğü tahmin edilen bu çatışmaların kaynağının iki siyasi parti arasındaki anlaşmazlık olduğunu da söylemeden geçmeyelim. “La Violencia” sorunu halk oylamasıyla çözülmüştü.
  • Yine 1980’li yıllarda Kolombiya hükümeti pek çok isyancı grup ile uğraşıyordu. Zamanla siyasi anlaşmalarla bu isyanları durdurabildi. Örneğin M-19 gerilla örgütünden çıkan ve politikaya atılan birkaç lider, 1991’de Anayasal Meclis’te en önemli güç haline geldi.

Sonuç olarak bir şekilde Kolombiya hükümeti şiddet içeren unsurları çözüme kavuşturuyordu. Ama KDSG ve biraz daha küçük çaplı olan Ulusal Özgürlük Ordusu’nu (UÖO) durdurmak pek de kolay olmadı. Hatta UÖO ile görüşmelerin hâlâ devam ettiğini ancak sonuç alınamadığını da belirtelim. KDSG’de ise 1980'li ve 1990'lı yıllarda olmak üzere üç kere yapılmaya çalışılan anlaşmalar bir şekilde suya düştü.

Barış gelecek gibi ama...

Şimdi KDSG ile barış olası gözüküyor. Olası diyoruz çünkü 2 Ekim’de Kolombiya'da yapılacak halk oylaması bu anlaşmanın geçerliliğine karar verecek. Görüldüğü kadarıyla Kolombiya’daki herkes de bu anlaşmayı kabul edecek gibi durmuyor. Özellikle KDSG’yi bütün güçlerini kullanarak bitirmeye çalışan bir önceki hükümetini Başkan Alvaro Uribe ve yanlıları bu anlaşmayı reddetmeye hazır. Uribe ve onun Merkezi Demokratik partisine göre Kolombiya Başkanı Juan Manuel Santos’la yapılan anlaşma ülkeyi isyancıların eline veriyor. Anlaşmaya karşı çıkan bu gruplar KDSG'yi tam anlamıyla bitirmek için askeri güç kullanarak, savaşmanın gerekliliğini savunuyor. Barış tarafı şu an için benim daha ilgimi çekiyor ve Kolombiya'da yapılan anketlerin çoğunda anlaşmanın geçerli olacağı öngörüsü de ayrıca sevindirici bir haber.

Diyelim ki anlaşma halk oylamasından geçti.

Santos hükümeti, eğer anlaşma kabul edilirse, anlaşmadaki şartları yürürlüğe koymak için pek çok zorlukla karşılaşacak. Bunlardan ikisi Birleşmiş Milletler denetiminde KDSG'nin silahlarının bırakılması ve KDSG üyeleri için siyasi bazı fırsatlar yaratılması. Bunların haricinde benim de çok merak ettiğim bir konu KDSG'nin yaptıklarının yanlarına kar kalıp kalmayacağıydı. Bu anlaşmazlıklar süresince yapılanlar KDSG'nin yanına kar "kalamayacak". Çünkü, Roma Statüsü’nde imzası bulunan Kolombiya, bu statüye göre çatışma süresince KDSG üyelerinin içinde bulunduğu suçları iyice inceledikten sonra cezalandırmak durumunda.

Ulusal barış için fırsat

Eğer anlaşma doğru uygulanırsa Kolombiya’daki ulusal barışa büyük katkı sağlanacaktır. Ama kesinlikle yerel bölgelerde yaşanmış çatışma ve şiddet kaynaklı bölünmeleri de atlamamak gerekiyor. Buralarda sosyal açıdan bir şeylerin değişmiş olması işten bile değil. Sivil toplum kuruluşlarından bakanlıklara kadar bütün yerel ve uluslararası kuruluşların bu bölünmelerin üstesinden gelebilmeleri için bir arada hareket etmesi gerekiyor.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.