Kolombiya'da 52 Yıldır Süren İç Savaş Bitti

Oğuz Taktak 28.09.2016

Dışişleri Bakanlığı, Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasında barışa yönelik açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasında dün imzalanan barış anlaşmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, "Türkiye Kolombiya'daki barış sürecinin çeşitli veçhelerine katkıda bulunmaya devam edecektir" ifadesini kullandı.

Kolombiya'da 52 Yıldır Süren İç Savaş Bitti

52 yıldır süren çatışma bitti

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Dün Kolombiya'nın Cartagena şehrinde düzenlenen tarihi törenle, Kolombiya Hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında 52 yıldır süregelen çatışmalara son veren barış anlaşmasının imzalanmış olmasından büyük memnuniyet duyuyor ve taraflar ile sürece katkıda bulunanları tebrik ediyoruz. Söz konusu törene ülkemizi temsilen Bogota Büyükelçimiz Engin Yürür katılmıştır.

Bakanlığımızın daha önceki açıklamalarında da ifade edildiği üzere, Türkiye Kolombiya'daki barış sürecinin çeşitli veçhelerine katkıda bulunmaya devam edecektir. Sürecin referandum aşamasının da halkın iradesi doğrultusunda başarıyla tamamlanması ve anlaşma hükümlerinin kalıcı barışın tesis edilmesi yönünde hayata geçirilmesini temenni ediyoruz."

Referandum bekleniyor

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC lideri Timoleon Jimenez (Timoçenko), 297 sayfalık barış anlaşmasını imzalayarak, 52 yıldır süren iç savaşa nokta koymuştu. Anlaşmanın yasalaşabilmesi için 2 Ekim'de yapılacak referandumda kabul edilmesi gerekiyor.

Dünyanın en uzun süren silahlı çatışmalarından birine sahne olan Kolombiya'da 1964'ten bu yana 220 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, 6 milyona yakın kişi de yerlerinden edilmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.