Kök Sebzelerin Tam Zamanı

Olgu Alibeygil 27.10.2016

Havuç, turp, zencefil, şalgam gibi kök sebzeler kışın bol bol tüketilmeli. Peki ama neden?

Aklıselim beslenme uzmanlarının hep dediği bir şey var: Sebze ve meyveleri mevsiminde tüket. Çünkü doğa insanın ihtiyacı olan besini tam zamanında ve doğru mevsimde veriyor. Kışın başlamasıyla birlikte zamanı gelmiş kök sebzeler de bolca yenmeli ki hem bağışıklık sistemi güçlensin hem de beden kışın ihtiyaç duyduğu sıcaklık ve topraklanma hissini kazansın.

Bağışıklığı güçlendiren kök sebzeler


Kışın virüslerin bizi devirmesinden önce bağışıklığa süper katkı sağlamanın yolu beta karotenle C vitamininden geçer. Çoğu kök sebze bu iki ihtiyacı da karşılıyor ama özellikle havuç ve şalgam kış hastalıklarını önlemekte öne çıkan iki sebze. 250 gram şalgam ya da şalgam suyu tüketerek günlük C vitamini ihtiyacının üçte birini karşılarsınız. Şalgam aynı zamanda kemiklerdeki kolajen üretimini de destekleyen güçlü bir antioksidan. Bağışıklık sisteminin ihtiyaçlarından biri de demir. Yine şalgam bedenin demir emilimini kolaylaştırıyor.

Turp, içerdiği A ve C vitaminlerinin yanı sıra içerdiği nitrat ile bedenin daha fazla oksijen kullanabilmesini sağlıyor. Günde bir bardak turp suyu içenlerin kış egzersizlerinde daha yüksek performans gösterdiği araştırmalarla ispatlanmış.


Kök olan soğan ve sarımsağı da es geçmemek gerek. Doğal antibiyotik sarımsak ve mikrop öldürücü soğanla bol bol haşır neşir olarak virüsleri ve ne yazık ki insanları da kendinizden uzak tutabilirsiniz.

İltihaba karşı kök sebzeler

Çoğu önemli hastalığın kökeninde fazla iltihaplanma yatar. Bedenin savunma mekanizmasının fazla ve gereksiz çalışması demek olan aşırı iltihaplanmaya karşı en süper üçlü zerdeçal, zencefil ve havuç. Kanseri bile iyileştirdiği söylenen süper gıda zerdeçal ile bağışıklığı destekleyen, nefes açan zencefil, kış boyunca hemen her yemekte kullanmanız icap eden iki kök baharat.Bu kış kilo almayabilirsiniz

Bu kış kilo almamaya kararlısınız, değil mi? O zaman bol bol lifli gıda yemelisiniz. Kök sebzelerin hepsi de bu konuda size yardımcı olmaya hazır. Lif insanı tok tuttuğu gibi sindirimi ve artıklardan kurtulma işlerini de kolaylaştırarak fazla iltihabın bedenden atılmasına yardım eder. Kök sebzeler aynı zamanda yavaş tüketilen şeker içerdiği için kan şekerini dengede tutarak hızlı acıkmayı ve sürekli yemek yeme ihtiyacını kontrol eder.

Topraklanmak için kök sebzeler


Kış, kendimizi sıcak ve mümkün olduğunca “yuvada” tutmak istediğimiz bir mevsim olduğu için topraklanmak önemli. Topraklanmak derken, bedendeki enerjinin kendini sıcak tutmak için harcanmasını kastediyoruz. Hint tıbbı ayurveda ve makrobiyotik beslenme düşüncelerine göre sebze ve meyvenin yetişme şekli bedenimizi oldukça etkiler. Örneğin baharda ağaçlarda fışkıran meyveler bedene canlandırıcı enerji verirken, toprağın içinde yetişenler topraklayıcı, sakin bir etki yaratırlar. Toprağın içinde yetişmiş gıdalar kışın ihtiyacımız olan dengeli, ağır ve güçlü enerjiyi verdiği gibi hormonları dengeler, bedeni ısıtır ve rahatlatır. Faydalı enzimlerini ve vitaminlerini öldürmemek için bu kök sebzeleri çok pişirmemek ama hafifçe ısıtmak, rahatlatıcı etkilerini daha çok görmemizi sağlar.

Kök sebze çorbası

En azından haftada bir kez yapabileceğiniz bir kök sebze çorbası tarifi de verelim:


Bulabildiğiniz, aklınıza gelen bütün kök sebzeleri (havuç, patates, yer elması, turp, şalgam, pancar, vs.) doğrayın. Orta boy bir soğan ve birkaç diş sarımsakla birlikte biraz kaynatın. Et suyu da kullanabilir veya biraz tereyağı ekleyebilirsiniz. İyice yumuşamalarını beklemenize gerek yok. Hatta fazla kaynatmayın ki faydalı özelliklerini kaybetmesinler. Toz zencefil ve zerdeçal ekleyin. Ağız tadınıza göre karabiber, kırmızı biber gibi baharatları da katabilirsiniz. Blender’dan geçirin. Dilerseniz tereyağlı ve kırmızı biberli bir sosla süsleyip afiyetle için.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.