Koenigsegg, 1.6 Litre Motora 400 Beygir Gücü Verecek

İnci Vardar 20.05.2016

1.364 beygir gücü üreten 5.0 litre motorlara küçük kardeş geliyor.

Çoğumuzun sadece internette görebildiği ve yarış oyunlarında kullanabildiği İsveçli süper otomobil markası Koenigsegg, şimdiye kadar ürettiği devasa motorlara bir de küçük kardeş ekleyeceğini belirtmiş.Normalde Koenigsegg otomobilleri biraz akla hayale sığmaz araçlar oluyorlar. Örneğin "dünyanın ilk mega otomobili" olarak tanımlanan ve 4 milyon pound gibi akıl almaz bir rakama satılan Koenigsegg One:1, 5.0 litre V8 motora sahip, maksimum 1371 Nm tork üretiyor ve 0'dan 400'e yaklaşık 20 saniyede çıkıyor. 1364 beygir gücündeki bu araçtan 400 beygir gücüne inmek yeteri kadar ilginç değilmiş gibi, bir de bunun 1.6 litre motorla gerçekleştirileceği söyleniyor ki, ortaya yine akıl almaz bir durum çıkıyor. Mercedes-AMG'nin 2.0 litre motorla ancak 381 beygir gücü üretebildiğini düşünürseniz, Koenigsegg'in vaadi kulağa gerçekten tuhaf geliyor.


Carbuzz'a konuşan Christian von Koenigsegg, bu motoru da Agera ve Regera motorlarını üretirken benimsedikleri prensiple oluşturacaklarını söylemiş. "Silindir genişliğini azaltıp piston strokunu uzatarak, motorun ısı kaybını en aza indirebiliyoruz" diyen Koenigsegg, dövme pistonlar ve bağlantı biyellerinin yanı sıra yüksek kalitede valflar kullanarak motoru en yüksek verimlilik seviyesine ulaştırdıklarını belirtmiş.


Bu motorun nasıl bir araçta kullanılacağı ise ayrı bir merak konusu. Daha önce geliştirdiği motor teknolojilerinden birini Çinli otomobil üreticisi Qoros'a satan Koenigsegg, belki bu yeni küçük motorda da benzer bir yol izler (ve tabii bizler o yeni otomobili de kullanamayız).


İnci Vardar

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.