Klostrofobi Nedir?

İrem Çamarası 25.09.2016

Kapalı alanlarda kalma fobisi olarak tanımlanan klostrofobi nedir ve nasıl geçer?

Klostrofobiye sahip bireyler kapalı alanlarda nefessiz kalacaklarını, boğulacaklarını ve o alandan hiç çıkamayacaklarını düşünürler. Bu fobi bireylerin küçüklükten kalan travmaları yüzünden olabileceği gibi, bir anda da ortaya çıkabilir. Klostrofobiye sahip kişi bir yerde kilitli kalmaktan ya da küçük, dar alanlarda uzun süre kalmaktan korkar hale gelmektedir. Bu fobiye sahip kişiler genellikle kaygılı, stresle doğru şekilde başa çıkamayan bireylerden oluşmaktadır.

Klostrofobiye sahip kişilerde belirtiler korkunun boyutuna göre değişebiliyorken, genellikle vücutta terleme, çarpıntı, titreme, havasız kaldığını hissetme, nefes darlığı çekme, bayılacakmış hissi duyma, vücudun değişik bölgelerinde uyuşma ve karıncalanma, ağlama krizleri meydana gelebilir. Eğer kişide korku seviyesi yüksek ise hayatını korkularına göre şekillendirmeye çalışır. Asansöre veya uçağa binmekten kaçınacağı gibi, küçük mekanlarda oturmaktan ve metro tarzı kapalı yerlere girmekten de uzak duracaklardır. Klostrofobiye sahip kişiler kapalı alanlara girmek zorunda kalırsa, ilk yaptıkları pencereleri ve kapıları kontrol etmek, olabildiğince çıkış yerine yakın yerlerde oturmaktır.

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobinin tedavisi nasıl olur?

Eğer bireyin korkusu hayatını fazlasıyla etkilemeye başlamışsa, diğer psikolojik rahatsızlıklar gibi bunda da mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekmektedir. Fobisinin ilk ne zaman ve nerede ortaya çıktığından başlanarak aşamalı bir şekilde tedavi görecek olan birey korkusunun üzerine gitmeyi öğrenecek ve terapileri sırasında doğru nefes alma tekniklerine de çalışacaktır. Eğer çok fazla ilerlemiş bir korkusu varsa sakinleştirici tarzı ilaçlarla tedavileri desteklenecektir.

Korkularınız eğer hayatınızı kısıtlamaya başlıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerektiğini unutmamalısınız.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.