Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!

Pamukkale ve daha fazlası…

“Denizli’de neden deniz yok?” geyiklerinin yıldızı, tekstil şehri, horozlarıyla meşhur nadide şehrimiz Denizli. Burası Ege ve Akdeniz bölgeleri arasında bir geçit durumunda ve her iki bölgede de az biraz toprağı bulunuyor. Ayrıca Pamukkale Üniversitesi’nin her geçen yıl büyümesinden dolayı son yıllarda öğrenci şehri havasına bürünmeye de başladı.

Denizli’nin adı neden Denizli?

Aslen 14. ve 15. yüzyıllarda bu şehre Tonuzlu (domuzlu) deniyormuş. Daha sonraları halkın bu ismi pek estetik bulmamasından olacak, şehrin ismi Tomuzlu, Tonguzlu, Tengizli gibi isimlerden geçerek en son Denizli biçimine çevrilmiş.

Kızı, tozu, horozu derken?

Denizli horozunu zaten bilmeyen yok. Uzun ötüşleriyle yöreye has bir horoz türüdür Denizli horozu. Denizli Belediyesinin de sembolüdür ayrıca. Çok tozlu bir şehir olması nereden geliyor bilmiyorum, son yıllarda şehrin her yanında yapılan inşaat çalışmaları sebebiyle tozun iyice arttığının şakası da yapılmıyor değil. Ancak bunun özellikle Karahayıt tarafındaki kırmızı toprakların tozundan geldiğini söyleyenler de var. Kızları da güzeldir, tatlıdır; kendim de Denizliliyim diye söylemiyorum ama, süperizdir süper! 😀

Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!

Denizli’de neler yapılır?

Burası çok büyük bir şehir değil, haliyle şehir merkezini gezmek bir günden fazla zamanınızı almaz. Ama geldiyseniz de mutlaka yapmanız gereken turistik birkaç şey var.

  • Meşhur horoz heykeli ile fotoğraf çekilmek

7000 adet el yapımı cam parçasıyla, sıcak cam hariç tüm cam teknikleri kullanılarak üretilen heykel Ağustos 2013’ten bu yana Çınar Meydanı’nda Denizlilerin ve turistlerin uğrak fotoğraf çekilme noktası. Aynı zamanda da Türkiye’nin açık havada sergilenen en büyük cam heykeli olma özelliğini taşıyor.

  • Hacı Şerif’te helva yemek

Hacı Şerif helvalarının ünü artık Denizli’nin dışına çıktı, İstanbul’da bile şubeleri var. Ama tabii ki memleketi Denizli’de tadına bakmanın yeri ayrı. Dondurmalı irmik helvasını sevmeyen var mı?

Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!
  • Babadağlılar İşhanı’ndan peştamal ve bilumum tekstil ürünü almak

Burası tekstil cenneti diye boşuna demiyoruz. Buldan bezleri, peştamallar, çeyiz düzenlerin gününü gün edecek envai çeşit tekstil ürünleri ve ıvır zıvırlar burada. Buranın atmosferini deneyimlemek şart.

Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!
  • !!!!!Denizli Kebabı!!!!!!

Yoksa daha önce duymadınız mı? Denediğinizde daha önce duymadığınıza pişman olacağınız kesin. Ben susuyorum, resimler konuşsun. Dikkat, çatal bıçak yasak, elle yiyeceksiniz!

Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!
Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!
  • Çamlık’ta yürüyüşe çıkma

Çamlık, Denizli’nin gözde mesire alanı, Çamlık Dağı’nın eteklerinde yeşili bol, minik bir hayvanat bahçesine sahip oksijene doyacağınız güzel bir park. Çamlık’ta yürüyüp piknik yapmadan gerçek Denizli’yi deneyimlemiş sayılmazsınız.

Bonus: Zafer Gazoz. Denizli’de herkesin çok sevdiği, yerel gazoz. Kesinlikle denenmeli!

Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!
Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!

Pamukkale ve diğerleri

Bildiğiniz üzere Denizli’nin en önemli yeri Pamukkale. Burası UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve travertenler Hierapolis antik kentiyle beraber kocaman bir turizm kompleksi halinde gezilebiliyor. Yılın hemen hemen her anında turist akınına uğruyor. Aynı zamanda antik havuzda kolonlarla yüzme şansını da elde edebiliyorsunuz. Eğer tarihte yolculuğu seviyorsanız Colossae Antik Kenti, Tripolis Antik Kenti, Tabea Antik Kenti ve Laodikya Antik Kenti şehirde görebileceğiniz ören yerlerinden, yani Denizli bu açıdan da çok zengin.

Denizli termalleriyle de ünlü. Bunların başında Sarayköy, Karahayıt ve Çizmeli kaplıcaları geliyor. Şifa dolu bu kaplıcalara uğramadan etmeyin!

Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!
Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!
Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!

Bunların yanında Denizli’nin doğal güzelliklerini en eşsiz şekilde yansıtan yerlerden biri Honaz Dağı Milli Parkı. Honaz Dağı aynı zamanda bölgenin en yüksek dağı. Yüzlerce çeşit bitkiye ve vahşi hayvan türüne ev sahipliği yapan Honaz Tabiat Parkı’nda doğa ile iç içe bir gezi yapabilirsiniz. Aynı zamanda Yeşildere Şelalesi, Ağlayan Kaya Şelalesi, Güney Şelalesi, Keloğlan Mağarası ve Kaklık Mağarası da Denizli’de görülmeye değer doğal güzelliklerden.

Anlayacağınız Denizli’de Pamukkale’den fazlası var, siz de gelip görün, hadin gari!

Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!
Kızı, Tozu, Horozu ile Denizli!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.