Kitaplardan Beyaz Perdeye Aktarılmış En İyi Yapımlar

Zafer Babal 28.09.2016

Bir filmi başarılı olarak adlandırabileceğimiz onlarca unsura rağmen onları unutulmaz kılan, ne anlattıklarıdır.

Günümüzün en büyük eğlence sektörlerinden biri sinema. Teknolojinin imkanları doğrultusunda makaralı filmlerden çok boyutlu filmlere geçiş yaptığımız bir dönemi yaşıyoruz. Üç boyutlu filmler çekiyor, bilgisayar desteğiyle ses ve görüntü işlemede çok iyi işler başarıyoruz. Peki bütün bu teknoloji desteğine rağmen neden hâlâ IMBD’nin en iyi filmler listesinde yapımına milyonlarca dolar harcanmış, en ileri teknolojiyle desteklenen filmleri değil de farklı filmleri görüyoruz?

Kitaplardan Beyaz Perdeye Aktarılmış En İyi Yapımlar

Bir hikayem var

Dikkat ettiyseniz, son yılların favori filmleri Marvel gibi çizgi roman uyarlamaları üzerinden ilerliyor. “Sıradan” hikayeleri o kadar çabuk tüketiyoruz ki sinema sektörü sürekli farklı konular arıyor kendine. Bir sinema filmini başarılı kılan onlarca unsur var. Oyuncuların performansları, kostümleri, filmin dekorları… Elbette bir başarıdan söz edebilmemiz için bütünün parçalarının birbiriyle uyumlu çalışması gerekiyor. Fakat benim özellikle dikkatimi çeken unsur, sinema sektörünün hikayesini araması. Güzel bir hikaye iyi işlenildiğinde adını bilmediğimiz oyuncularla dahi iş yapıyor.

Yukarıda bahsettiğim durum biraz “insan”la ilgili. İnsanoğlunun ilk yıllarından bu yana hikayeler hep olmuş. Kimi ninni elbisesine bürünmüş, kimi masal tozuna dönüşmüş. Şekilden şekle girse de hayal gücünün o en tatlı gıdası damaklarımızda hep bir iz bırakmış.

Kitaplardan Beyaz Perdeye Aktarılmış En İyi Yapımlar

Mesela Green Mile (Yeşil Yol) filmini izlerken Tom Hanks’in de başını çektiği oyunculara hayran kalmakla birlikte, izlediğimiz filme bizi asıl bağlayan, işlenen hikaye değil miydi? Ya da bütün görsel şölenine rağmen Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’nde bizi etkileyen sadece bilgisayar destekli görüntüler miydi? Frodo filmin başrolünü almışken, gönlümüzün tahtına oturan Sam’di belki de. Tolkien’in hayat verdiği karakter ne de güzel oturuyordu bu büyük eserdeki yerine.

Milyonlarca dolarlık bütçeli filmleri izledikten bir hafta sonra unutmaya başlıyoruz. Üstelik ne yapımcılar ne de biz bundan şikayetçiyiz. Onlar parasını kazanmış, biz de güzel vakit geçirmiş(!) kişiler olarak üzerimize düşen rolün hakkını veriyoruz. Halbuki aradan kırk yıl geçmesine rağmen Baba filminde Marlon Brando’nun müthiş oyunculuğunun da katkısıyla aklımızda kalan Don Corleone oluyor. Teknoloji, insan zekası ve hayal gücüyle kıyaslandığında bir adım geride kalmaya mahkum gözüküyor.

Kitaplardan Beyaz Perdeye Aktarılmış En İyi Yapımlar

IMDB’den en iyi kitap uyarlamaları

2011 yılında düzenlenmiş listenin ilk on filmini sizlerle paylaşayım. Çoğunu izlemişsinizdir gerçi, izledikleriniz varsa bile kitaplarını okumayı da ihmal etmeyin:

  1. The Shawshank Redemption (1994) 9.3/10
  2. The Godfather (1972) 9.2/10
  3. Schindler's List (1993) 8.9/10
  4. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) 8.9/10
  5. Fight Club (1999) 8.8/10 (Aslında böyle bir kulüp yok ;)
  6. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) 8.8/10
  7. Lonesome Dove (1989 Mini-Series) 8.8/10
  8. Forrest Gump (1994) 8.8/10
  9. The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) 8.7/10
  10. Goodfellas (1990) 8.7/10

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.