Kişisel Bilgileriniz Pikachu'da

İnci Vardar 12.07.2016

Siz Pokemon avındayken, birileri de sizin kişisel bilgilerinizi avlıyor olabilir.

Eğer telefonunuza Pokemon GO'yu yükleyebildiyseniz (nasıl yapılacağını başka bir yazıda açıklayacağız), siz de sağda solda Pikachu peşinde koşmaya başladınız, hatta belki de elinizde telefonla ava çıkmışken "N'abıyon lan değişik?!" gibi tepkilerle karşılaştınız. Pokemon GO nedeniyle gözaltına alınan genç haberi sahte çıktıysa da "Sen benim karımın fotoğrafını mı çekiyorsun LAAAAĞN!" nidaları eşliğinde dayak yemeniz veya tam Bulbasour'ı cebe indirirken kapağı açık bırakılmış kanalizasyon deliğine düşmeniz olası.

Ama Pokemon GO ile yaşayabileceğiniz güvenlik sorunları bununla bitmiyor. Her an yeni bir "#fappening" durumu yaşanabilir. Çünkü oyun, Google hesabınızdaki tüm kişisel bilgilerinize, yani mail'lerinize, fotoğraflarınıza, adres defterinize, dokümanlarınıza ve Google'la ilgili aklınıza gelebilecek tüm bilgilerinize erişebiliyor.

Kişisel Bilgileriniz Pikachu'da

Oyunun geliştiricisi Niantic Labs, "Pokemon GO hesabı açma sürecinde iOS'un yanlışlıkla kullanıcının tüm hesap bilgilerini istediğini fark ettik. Bu hatayı fark ettikten sonra da sadece temel Google hesap bilgilerini alabileceğimiz bir düzeltme yapmak için çalışmaya başladık" demiş.

Tabii bu durum sadece iOS için geçerli. Android kullanan bir Pokemon avcısıysanız güvendesiniz.

Oyuna Google hesabıyla bağlanmış normal bir kullanıcı olarak tüm Google bilgilerinizi Niantic Labs'e teslim ettiğinizi anlamanız pek mümkün değil. Ancak ayarlarınızı kontrol edip hangi bilgilerinize erişim izni verdiğinizi gördüğünüzde durumu anlayabiliyorsunuz. Bir de şu sayfadan Pokemon GO'yu kaldırdığınızda, eğer uygulamadan çıkış yapmamışsanız, sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebildiğiniz söyleniyor.

Google, Pokemon GO'nun temel bilgiler dışında herhangi bir kişisel bilgi almadığını onaylamış ve yakında, kullanıcıların herhangi bir önlem almasına gerek kalmadan uygulamanın erişim yetkilerinin sınırlanacağını bildirmiş. Bu düzeltme gerçekleşene kadar, kişisel bilgilerinizin güvenliğinden emin olmak için kimsenin Niantic Labs'i hack'lememesini ummak veya uygulamayı silmek dışında pek fazla seçenek yok gibi görünüyor.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.