Kinetik Yağmur

Bihter Kartheuser 10.06.2016

Teknoloji tasarımla buluşursa ne olur?

Teknoloji günümüzde yaşamın her alanında temel yapıtaşlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Dahası disiplinlerarası çalışmayı geçmişte olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Artık çoğu alanın başına bir “dijital” kavramını eklemek mümkün hale geldi dersek abartmış olmayız. Peki “tasarım” kavramının başına “dijital”i eklersek neler olur?

Neler mi olur? Geleneksel iki boyutlu gösterim tekniklerinin yerini üç boyutlu ve uzamsal tasarım harikaları alır! Bunun en güzel örneklerinden biri Singapur Changi Havalimanı'ndaki “Kinetik Yağmur” görsel şöleni.

“Kinetik Yağmur” yeni medya yerleştirmeleri ile alanları tasarlayan ve geliştiren ART+COM Studios'un kinetik heykel projelerinden bir tanesi. ART+COM Studios, uzamsal iletişim ve sanat üzerine kafa yoran ve gelişen teknolojiyi bir dışavurum ve interaktif iletişim aracı olarak kullanan bir tasarım stüdyosu.

Bu disiplinlerasası mecrada medya tasarımcıları, medya artistleri, IT geliştiricileri, teknoloji insanları, programcılar, bilim insanları, mühendisler ve proje uzmanları yer alıyor. Hal böyle olunca, ortaya çıkan çalışma da tadından yenmiyor!

İki parçadan oluşan Kinetik Yağmur, havalimanının iki ana yürüyen merdiveninin üzerinde yer alıyor. Her simetrik parça 608 bakır kaplamalı alüminyum damladan oluşuyor. Damlalar çelik kablolarla bilgisayar destekli motorlara bağlı. Bu motorlar, damlaların sistemli bir şekilde yükselip alçalmasını sağlıyor. Bu iki parça, 15 dakikalık, önceden bilgisayar ortamında tasarlanmış bir sekansla hareket ediyor; bazen bir arada uyum içinde hareket ederken, bazen birbirlerini taklit ediyorlar ya da birbirlerini takip ediyorlar. 75 metre karelik alanda yer alan bu görsel şölen, havalimanının her açısından izlenebiliyor.

Teknolojinin tasarımla buluştuğu an!

Kinetik Yağmur

En az gerçek bir yağmur damlası kadar güzel değiller mi?

Kinetik Yağmur

Kaynak: Wunna Phyoe

Singapur'a yolu düşenlerin dikkatine!

Kinetik Yağmur


Bihter Kartheuser


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.