Kim Demiş Yumurtlayangillerin Karnı Ağrır Diye?

Gizem Kıyak 04.07.2016

Artık pijamayı battaniyeyi çekip karnım ağrıyor günlerine son. Yumurtalar geldi mi eşofmanlar çekilir, spor ayakkabılar giyilir!

Yine ve yine meşhur atasözüyle başlıyorum: “Bedenini dinle.” Tıpkı hastalıkta, sağlıkta, iyi günde, kötü günde dinlediğiniz gibi yumurtlarken de dinleyin. Ne zaman yumurtladığınızı bilin, hangi ay hangi yumurtalığınızın çalıştığını bilin, ertesi gün kanamanızın başlayacağını bilin, vücut ısınızdaki değişimlerden haberdar olun.

Sağır sultan da duydu ki regl, 28 günlük bir döngüdür ve bunun 12. ve 15. günleri arası, hayat güllük gülistanlıksa yumurtluyoruz. Bu aralar da vücudumuza yarım derece kadar ateş basıyor. Hazır yumurtayı bulan progesteron hormonu yerinde duramaz ve yükselir ha yükselir. Ta ki acı bir haberle yumurtanın parçalanıp atılacağını öğrenene ve yerini östrojen- testesteron ikilisine bırakana kadar. Geldi mi tam gelen progesteron, ne yazık ki yorgun hissettirir, “kolumu kaldıracak halim yok valla” dedirtir. Ama kanama günlerinin ardından gelen bahar günlerinde artan östrojen ve testesteronla yenilenmiş vücut enerjilere doyamaz. Artık o koşu senin, bu pilates benim... Şimdi burada bir duuur!

Kim Demiş Yumurtlayangillerin Karnı Ağrır Diye?

Progesterona da karın ağrısına da kulak asmayın! “Hareket, bereket, pijamaya ne gerek?” olacak ki, “sökülme” dediğimiz yumurtanın parçalanıp atılımı kolaylaşsın. Karın ağrısı, yumurtayı parçalayıp kapı dışarı etmeye çalışan biçare vücudumuzun seksi dişisi rahimin kasılmaları sebebiyle oluyor. İşte bu noktada size ulvi bir görev bahşedildi. Her şeyi rahimden beklemeyin! Karnınız da ağrısa, haliniz de olmasa hareket edin. Siz hoplayıp zıpladıkça, adımlar attıkça sökülme kolaylaşacak, daha çabuk gerçekleşecek. Fakat demiyorum ki gidin ağırlık çalışın. Belinize yük verecek hiçbir egzersiz yapmayın bu dönemde. İkinci bir uyarı; en azından o birkaç gün, belinize ve dizlerinize yük bindiren koşu bandından uzak durun! Çok isteyenler sahile buyursunlar lütfen.

Belden bahsetmişken, bir de omurga demeden geçemeyeceğim. Omurganız ve dolayısıyla beliniz, hareketli ve sıcak kalsın. Sıcağı duyunca da sıcak su torbalarına sarılmayalım ama. Kastettiğim sıcaklık ATP sıcaklığı, yani egzersiz. Uzun süreler sandalyede, koltukta oturup da belinize hamallık yaptırmayın, aman diyeyim, daha da kıvranırsınız. Ne yapsak ne yapsak derseniz de... O zaman dans! Sahiden dans ama. Omurga esnek ve sıcak, tam kıvmında. Açın bir mezdeke, bellere de o zilli şeylerden bağlayın; evin içinde “İbrahim Tatlıses’in yeni dansözü benim” diye turlayın!

Kim Demiş Yumurtlayangillerin Karnı Ağrır Diye?

Kan kaybı bol günlerde hopladık zıpladık, iyi güzel hoş da bu iş burda bitmiyor maalesef. Spor yapan, hareketli bir yaşama sahip kadınlar için doğum yapmak da daha kolay, regl olmak da. Kasların açık ve esnek olması, güçlü olması bakın nelere kadir. Diyeceğim o ki, kendini teknoloji çağının hareketsiz hayatlarına teslim etmemiş sağlıklı kadınlar için karın ağrısıyla kıvranma diye bir şey yoktur! Bu ağrıları ve kıvranmaları “kadına özgü” diyerek normalleştirenlere de hiç aldırmayın.

Peki ya kadın hastalığı varsa? O zaman bu konuştuklarımız berraklığını yitirmeye başlar, hastalık bu. Rahim kalınlaşması ve özellikle kadınlarda sıkça görülen miyom belası varsa, bol hareket ve spor kanamayı daha da artırır ki bu, miyomlar ve kalınlaşan rahimler için istemediğimiz bir durum. Sadece kanamanın devam ettiği günlerde değil, kanama tamamen kesildikten üç dört gün sonrasına kadar çok hareket içerisinde olacağınız sporlar yapmayın.

Ve sözlerimi çok anlaşılır birkaç cümleyle bitiriyorum. “Hem sempatik, hem yakışıklı, doğrusu çok mert bir delikanlı” diye başlayan ip atlamalar, kendini Asena sanıp kıvırtmalar, işte beklenen hareketler! Pembiş yün çoraplar içine, asla hava sızdırmayacak şekilde özenle yerleştirilmiş pijamasıyla yorgan altı cenin pozisyonunda acıları kucaklayan kadın, bizımla diğılsın.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.