Kilo Veremiyor musunuz? İşte Bu Yüzden!

Bıyıklılar Ekibi 09.05.2018

Diyete kuvvet, spora minnet, ama yine de o göbek gıdım yerinden oynamıyor mu? Sebebini bulmuş olabiliriz.


New York City University’de yapılan araştırmada, yürüyüşten her gün spor salonuna gitmeye kadar çeşitli seviyelerde egzersiz yapan 300 kişi incelenmiş. Araştırmaya göre egzersiz yapanlar, yapmayanlara göre günde ortalama 200 kalori daha fazla harcıyor. Buraya kadar her şey normal.


Normal olmayan, “Spor salonuna ne kadar abanırsam o kadar yağ yakarım” tezinin geçerli olmaması.Araştırmanın lideri Profesör Herman Pontzer, durumu şöyle açıklıyor: “Vücut yağ orananız ve aktivite yoğunluğunuz, fiziksel aktiviteye metabolizmanızın verdiği tepkiyi hafifleştiriyor.”

Hiçbir şey anlamayanlar için bu şu demek: Görünüşe göre vücudumuz ne kadar çok çalışırsak kendini fiziksel aktiviteye o kadar adapte ediyor ve ağır egzersizlerde daha az kalori yakmaya başlıyor.


Evet, durum hiç iç açıcı değil.E peki ne yapacağız? Cevap HIIT, yani high intensity interval training’de. Yani 20 saniye yüksek performans, 10 saniye dinlenme döngülerinden oluşan tabata gibi sistemlerde. Bu sayede nabzımız hep yüksek kalıyor anmcak vücudun ağır egzersize adapte olması engelleniyor.


Bu arada HIIT egzersizlerinin evden de kolaylıkla yapılabildiğini düşünürsek, bu araştırma açıkçası tam hımbıl dostuymuş.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.