Kılıçdaroğlu'ndan AKP'ye Yenikapı Eleştirisi

İnci Vardar 19.10.2016

Kemal Kılıçdaroğlu AKP'yi Yenikapı ruhuna ihanet etmekle suçlayarak başkanlık sistemi ısrarını ve Musul politikasını eleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından başkanlık sistemi tartışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin Yenikapı ruhuna ihanet ettiğini söyleyerek, "15 Temmuz’dan sonra 4 parti olarak, parlamenter sisteme ve demokrasiye sahip çıkan, darbeye direnen Meclis’i öven bir bildiriye imza attık. Şimdi bu nasıl bir iki yüzlülüktür ki Meclis’i, halk iradesini, parlamenter sistemi yok edecek başkanlığı bu milletin önüne getiriyorsunuz? Yenikapı ruhu, demokratik parlamenter sisteme sahip çıkma ve güçlü bir demokrasi için mücadele etmekti. AKP bu ruha ihanet ediyor!" ifadesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu'ndan AKP'ye Yenikapı Eleştirisi

Kılıçdaroğlu ayrıca Grup Genel Kurulu toplantısında, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili "'Fiili durum var, fiili durumu yasal hale getirelim'. Niye fiili durumu yasal hale getiriyoruz? Neden ona 'Sen neden yasalara uymuyorsun, Anayasa'ya uymuyorsun' diye bir hatırlatma ihtiyacı duymuyoruz? Eğer onun isteğini yerine getireceksek, bir kişinin arzusunu yerine getireceksek o zaman bu parlamentonun iradesi ne oluyor?" diye konuştu.

Yenikapı'da insanlar mağdur edilecek diye bir görüş birliğine varılmadı.

FETÖ soruşturmaları kapsamında kamudaki görevden almaları eleştiren Kılıçdaroğlu, "Darbe fırsatçılığı yapılıyor. Bütün mağdurlara sahip çıkmak görevimiz. Bir ruh vardı. Üç kez vurunca gelecek olan ruh. Neymiş? Yenikapı ruhu varmış. Yenikapı'da insanlar mağdur edilecek diye bir görüş birliği mi sağlandı? Hayır böyle bir şey olmadı. Bir insanı aile boyu açlığa mahkum etmek hangi vicdanda var?" ifadelerini kullandı.

Rejimi değiştirmek için fırsat kolluyorlar.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi rejimi değiştirmek için fırsat kolluyorlar. OHAL'le biz bu düzeni nasıl değiştirebiliriz? İşsizlik var, yoksulluk var, hapishanelerde binlerce insan var, mağduru var. Şimdi bunları bırakmışlar. Bir kişinin derdine düşmüşler. Ona koltuğu nasıl ikram edeceğiz, diye. Buradan siyasi partilerimizin saygıdeğer genel başkanlarına seslenmek isterim. Cumhurbaşkanı seçilen kişi TBMM'de öngörülen yemini etmiştir. Yemine sadık kalacağına dair namus ve şeref sözü vermiştir. Dolayısıyla eğer kuralın dışına çıktığı zaman bizim görevimiz ona kuralları hatırlatmaktır."

Dış politikada Cumhurbaşkanı en son konuşacak adamdır.

Musul konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, "Ortadoğu'daki gelişmeler konusunda bugüne kadar hükümet yetkilileri TBMM'yi sağlıklı bilgilendirmemişlerdir. En büyük hatalardan biri odur. Dış politikada Cumhurbaşkanı en son konuşacak adamdır. Ama önce o konuşuyor. Başbakan konuşmuyor, Dışişleri Bakanı arada bir şeyler söylemeye çalışıyor ve söyledikleri birbirinden farklı. Bırakın Türkiye'nin ortak ses çıkarmasını aynı iktidar ortak ses çıkarmıyor. En büyük sıkıntı da orada zaten. Dış politikayla ilgili hedefleri kim belirliyor? Sayın Cumhurbaşkanı. Sorumluluğu var mı? Anayasa'ya göre yok. Sorumluluğu olmayan birisi sorumluluk üstlenilmesi gereken bir konuda konuşabilir mi? Demokrasilerde konuşamaz" açıklamasını yapıp Başbakan'ı koltuğuna ve görevine sahip çıkmaya davet etti, ardından şöyle devam etti:

"Musul konusunda esip gürlüyorlardı. Dış politikanın bir özelliği var. Akıl ve mantıkla çözeceksiniz. Dünya dengelerini, kendi gücünüzü bileceksiniz. Sözünüzün ağırlığını bileceksiniz. Eğer bunları bilmeden, 'Asarım, keserim, A planım var, B planım var, C planım var, Z planım var', seni plansız, programsız bir yere koyarlar. Eskiden Ortadoğu'da kuş uçsa Türkiye'ye sorarlardı. Şimdi kimse dikkate bile almıyor. Musul konusunda Türkiye'nin masanın dışında tutulması, dış politikadaki en büyük yenilgilerimizden biridir. Irak ve Suriye politikasına bakın. Kaybeden bir ülke var. O da Türkiye."

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.