Kenny Baker'ı Kaybettik

Onur Arslan 16.08.2016

R2-D2 yetim kaldı.

13 Ağustos Cumartesi günü, ajanslara ve sosyal medyaya elim bir haber düştü ve biz, Kenny Baker'ın hayatını kaybettiğini öğrendik. 24 Ağustos 1934'te Birmingham, İngiltere'de dünyaya gelen Baker, R2-D2 robotunu canlandırarak dünyaca ünlü olmuştu. Belki de sadece robotu tanıyordu büyük izleyici kitlesi, ki hayli ironik bir durum bence.

Kenny Baker'ı Kaybettik

Sanatçı bir aileye doğan Baker; anne ve babası ortalama boylarda olmasına rağmen, kendisi yetişkin olduğunda 112 cm'de kalmış. Küçükken babası gibi oymacılıkla uğraşmak istemesine rağmen yeterli eğitimi alamadığı için bu hayalini gerçekleştirememiş. 17 yaşındayken, sokakta onu gören bir oyuncu, cücelerin oynadığı bir tiyatro topluluğunun seçmelerine katılmaya davet etmiş ve böylece sahne sanatlarının tadını almasını sağlamış. Daha sonra bir sirkte çalışan Baker, buz üstünde çeşitli gösteriler gerçekleştirerek, 20 yılı aşkın bir süre Avrupa'da ve Afrika'da bir çok turneye katılmış.

Kenny Baker'ı Kaybettik

Jack Purvis ile birlikte Minitones isimli bir güldürüyü de sahneledikten sonra tarafından keşfedilerek, 1976 yılında Star Wars kadrosuna dahil edildi. Serinin ilk altı filminde R2-D2 adlı robotu canlandıran Baker; The Elephant Man, Time Bandits ve Willow gibi yapımlarda yer aldı. 1993'te hayata gözlerini yuman ve kendisi de dwarfizm'den (cücelik) muzdarip olan oyuncu Eileen Baker ve eşinin 2 çocuğu bulunmakta (merak edenler için; dwarfizm rahatsızlığı çocuklarına sirayet etmemiş). En son 2015 yılında Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith filminde yer alan ancak filmin Amerika'daki prömiyerine, rahatsızlığı nedeni ile katılamayan Baker'ın ölüm nedeni resmi olarak açıklanmamış olsa da; yeğeni Drew Myerscough, Baker'ın yıllardır solunum yetmezliği ile savaştığını açıkladı. Ailesini ve hayranlarını üzüntüye boğan Baker'ın özellikle Star Wars'ın sadık hayran kitlesince hiç unutulmayacağı bir gerçek. Tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.