Kaslarınız Neden Gelişmiyor?

Ali Kaya 27.04.2017

Başlarda çok iyi gelişen kaslarınızın büyümesi durdu veya yavaşladıysa endişe etmeyin. İşte muhtemel sorunlar ve çözümleri...

Diyetler, vücut geliştirici antrenman rutinleri... Hepsini düzenli olarak yapıyorsunuz. Başlarda çok da iyi gidiyorsunuz ve etrafınızdaki herkes de bunu dile getiriyordu. Ama bu ara ne olduysa gözle görülür gelişiminiz durdu. Bu durumdan da aşırı rahatsızsınız. Ne yapabilirim diye düşünüyorsanız, yanlış yaptığınız şeyleri düzeltmekten başlayabilirsiniz.

1. Düzenli uykudan ödün verme!

Bunu zaten biliyorsunuz ama elinizde olmayan sebeple ihmal ediyorsanız, yapmayın. Düzenli uyku kas gelişimi için en önemli unsurlardan biri. Az ve düzensiz uyumak, vücuttaki kortizol seviyesini de artırır. Bu da strese sebep olur ve büyüme hormonuna etki ederek kas gelişimini engeller. Ek olarak glikojenin düzgün şekilde deponlanmasını da engeller. Yani düzenli uyku kas gelişimini tamamıyla olumsuz etkiler.

Kaslarınız Neden Gelişmiyor?

Bu durumu düzeltmek için günde 7,5 saat uyku uyumalısınız. Uyku saatleriniz de birbirinden çok farklı olmamalı. Uyumadan önce elektronik cihazlardan uzak durmak, duş alıp uyumak vücudun rahatlaması ve daha iyi dinlenmesi için yararlı olacaktır.

2. Yeterince protein tüketmeye dikkat et!

Kaslarınızın daha şişkin görünmesini istiyorsanız en az alman gereken kadar protein tüketmen çok önemli. Çünkü protein kas yapısını onaran ve inşa eden bileşenleri içerir. Gerekenden az protein almak kas gelişimini kesinlikle olumsuz etkiler.

Kaslarınız Neden Gelişmiyor?

Bu durumu düzeltmek için vücut ağırlığın başına her gün 1,2-1,7 gram arasında protein tüketmelisiniz. Hayvansal gıdaların yanı sıra kinoa, mercimek, nohut gibi bitkisel gıdalarla da protein alabileceğini unutmamalısınız.

3. Alkol kullanıyorsan bunu muhakkak oku!

Alkol almak çok keyifli olabilir ama kaslarının gelişmesini çok istiyorsan, alkolü vücuttan atmanın almak kadar kolay olmadığını ve bunun kaslarının gelişimini olumsuz etkilediğini bilmelisin. Çünkü kas gelişimde kullanılan antioksidanlar aynı zamanda alkolün vücuttan atılmasında rol oynuyor.

Kaslarınız Neden Gelişmiyor?

Bunu düzeltmek için en iyi çözüm alkol tüketmemek! Ama vazgeçemem diyorsanız hafta bir gün bir iki kadeh içebilir ve kendinizi motive ederek daha çok çalışabilir veya diğer dikkat etmediğiniz yanlarınızı daha fazla düzeltebilirsiniz.

4. Çok fazla kardiyo yapıyor olabilir misin?

Kardiyo yağ yakımı için çok iyi bir yöntem olabilir ancak fazla kardiyo kaslarının da kaybına sebep olabilir.

Kaslarınız Neden Gelişmiyor?

Bu ara kardiyo kilometrenizi artırdıysanız hemen azaltmalısınız. Hedefin kaslarının büyüklüğünü artırmak ise kardiyo odağından çıkmak da bir diğer seçenek.

5. Aşırı egzersiz yapıyor olabilirsin...

"Her şeyin fazlası zarar" diye boşuna söylenmemiş. Sporda da egzersizin fazlası hiç de sanıldığı gibi yararlı değil. Hem yaralanma riskiniz artar hem de bu durum ilerlemenizi engelleyebilir. Sürekli spor yapmak ve kendinizi zorlamak da vücudun kendini toparlamasına fırsat tanımıyor ve gelişiminize engel oluyor.

Kaslarınız Neden Gelişmiyor?

Bunu düzeltmek için haftalık planınızda kendinize en az iki gün dinlenme günü ayırmak düşüyor...

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.