Karşınızda: Karma Revero

Mehmet Berkay Önen 17.08.2016

Önümüzdeki günlerde hepimizi meşgul edecek elektrikli arabayı açıklıyoruz.

Gazetemsi'deki teknoloji ve otomobil yazılarını takip edenler bilir, Tesla ve Elon Musk, hakkında yazmayı en çok sevdiğimiz konuların başında gelir. Tesla da son yıllarda yaptığı ataklarla sağolsun bizi hiç boş bırakmadı. Bu sayede de sık sık karşınıza elektrikli otomobiller hakkında yazılar ile çıkar olduk. Bu seferki yazımız da bir elektrikli otomobil hakkında ama, bu otomobil bir Tesla değil. Eski adı Fisker Karma olan yeni adı ise Karma Revero olarak revize edilen bu serseri otomobil kamuoyuyla buluşmak için gün saymaya başladı bile.

Karşınızda: Karma Revero

Revero aslında yeni bir otomobil değil. Arabanın üreticisinin adı aslında eskiden Karma da değildi. 2009 yılının sonuna doğru Fisker isimli firma tarafından Karma adıyla satışa çıkarılması planlanan bu otomobil finansal engeller ve teknik aksaklıklar sebebiyle piyasaya çıkarılamamıştı. 2012 yılında yaşadığı maddi çıkmaz dolayısıyla neredeyse iflasın eşiğine gelen Fisker'ı satın alan bir Çinli firma tarafından hayata tekrar döndürülen şirket, ciddi bir imaj değişikliğine gitti ve arabanın modeline verilmesi düşünülen Karma adını şirket ismi olarak benimsedi. İlk başta Karma adı verilen otomobilin adı da Revero olarak güncellendi. Biraz kafa karıştırıcı olduğunun farkındayız zira bize de ilk seferinde biraz karışık gelmişti.

Karşınızda: Karma Revero
Görsel Kaynağı: Clean Technica

Revero'yu diğer elektrikli otomobillerden ayıran en büyük özelliği tavanında bir solar panel barındırması. 200 watt gücündeki bu paneller aracılığıyla bataryasını şarj edebilen Revero menzil artırımı için de kaputunun altında bir benzinli motor barındırıyor. Elektrikli otomobil satın almak isteyenleri en çok düşündüren konulardan biri olan menzil konusuna da bu şekilde bir çözüm yaratabilmeyi amaçlayan Revero elbette bir Tesla kadar da çevreci değil. Ama firmanın iddiasına göre çatıya yerleştirilen paneller otomobili beslemeye yetecek güçte. Biz çok inanamadık ama, neyse.

Karşınızda: Karma Revero

Tesla gibi Karma'nın Revero'su da büyük ihtimalle çok yüksek fiyatlara satışa sunulacak. Yüksek rakamları unutturabilmek için küçük oyunlar düşünen Karma yöneticileri, her bir otomobilin kaput armasını birbirinden farklı yapmaya karar vermişler. Her farklı Revero için bir sanatçı tarafından elle boyanan bu logo, aldığınız otomobili diğer tüm benzerlerinden farklı kılıyor. Yüz bin dolardan daha yüksek bir rakama satışa çıkacağı tahmin edilen Revero, Tesla gibi güçlü bir rakip karşısında ne yapabilir tahmin edemiyoruz ama elektrikli otomobillerin çoğalmasını istiyorsak, bu tip rakip hamlelerini çok daha fazla görmeye ihtiyacımız var. İyi olan kazansın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.