Karın Kası İsteyenlere Beslenme Taktiği

Ali İhsan Kaya 01.09.2016

Karın bölgesindeki yağlanmanın önüne geçmek için egzersiz şart. Ama beslenme de en az egzersiz kadar önemli!

Beslenmeye dikkat etmeden yapılan spor sonucunda bir gelişme beklemek her zaman hüsran ile sonuçlanır. Her kim olursa olsun yediğine ve içtiğine dikkat etmeden vücudundaki yağlanmanın önüne geçemez veya bir iyileşme bekleyemez. Tam da bu noktada, hazır spora merak salmışken, sağlıklı ve dengeli de beslenerek istediğiniz fiziğe ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda karın kası yapmak isteyenlerin egzersizlerinin yanında dikkat etmeleri gereken beslenme biçimine değindik. Spor yaparken sonuçlarını görmek için her şeyin bir düzene oturmasında fayda var. Düzenden kastımız ise ana ve ara öğünlerden uykuya kadar gidiyor.

Karın Kası İsteyenlere Beslenme Taktiği

Günde iki fincana kadar, özellikle de antremanlardan önce yeşil çay içmelisiniz. İçeriğindeki kafein ve yağları yakmanızı hızlandıran antioksidanları sayesinde yeşil çay tam aradığınız kaynak.

Karın Kası İsteyenlere Beslenme Taktiği

Tokluk hissi veren, şişkinliği önleyen ve kan şekerini dengeleyen bademi günde 25-30 adete kadar tüketebilirsiniz. Badem ayrıca karın kaslarının çalışmasına da yardımcıdır.

Karın Kası İsteyenlere Beslenme Taktiği

Yemeklerin yanında ve yatmadan önce süt ürünleri tüketmek... Annelerimiz boşuna uyumadan önce süt içirmiyormuş. Süt ürünlerinin protein kaynağı olmasının yanında kalsiyum açısından zengin olması da kaslarımız için çok önemli. Özellikle yoğurtta bulunan probiyotikler bel bölgesindeki yağlanmaya karşı en iyi çözümdür. Yemeklerin yanında da yoğurt yemeyi ihmal etmeyin! Ara öğünlerinizde yoğurt yiyorsanız, meyve aromasız olanları tercih edin.

Karın Kası İsteyenlere Beslenme Taktiği

Trans yağ içeren tüm yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aksi halde karın yağlarından kurtulmanız mümkün değil. Bu yağ nelerde bulunur diye sorarsanız, ne yazık ki neredeyse tüm işlenmiş gıdalarda mevcut kendisi. Zaten işlenmiş gıdalarda bulunan yüksek karbonhidrat da kandaki şeker oranında ani yükselişe sebep olur. Bu da ani acıkmalara, yersiz yemek yeme isteğine sebebiyet verir. Bunlar da yetmezmiş gibi kas hücrelerini de olumsuz etkilerler. Siz en iyisi doğal yaşama dönün ve kendinize yepyeni bir başlangıç yapın.

Karın Kası İsteyenlere Beslenme Taktiği

Alkol su gibi tükettiğiniz ve çok sevdiğiniz bir içecek olabilir. Ama güzel bir karın için sizin arkanızdan iş çevirendir aslında. Siz siz olun, karnınızdaki yağlardan kurtulana kadar alkolden de uzak durun. Tamamen bırakmak zor olsa da en azından miktarını ve sıklığını azaltabilirsiniz.

Karın Kası İsteyenlere Beslenme Taktiği

Daha çok kadınlarda görülen demir eksikliği, spor esnasında daha çabuk yorulmanıza sebep olur. Bunun için doktorunuz ile görüşüp bir takviye alabilirsiniz. Demir emilimini artırmak için et yemeklerinin yanında, biber gibi C vitamini açısından zengin olan ve demir emilimi artıran sebzeleri tüketebilirsiniz.

Vücudun enerji ihtiyacına katkısı çok olan B vitamini yine kadınlarda eksiliği çok görülen bir vitamindir. Spor yaparken harcanan enerji düşünülürse, vücudun dengesini korumak için B vitamini takviyesi almanız gerekebilir.

Karın Kası İsteyenlere Beslenme Taktiği

Su içmenin önemine ise hiç değinmiyorum bile. Siz de en az benim kadar su içmenin önemini biliyorsunuzdur. Son olarak karın bölgesi yağlanmanın en zor eritildiği bölgedir. Sporda vücudunuz ısındıktan sonra yaptığınız egzersizler ile beslenmenize de özen göstererek bu yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Bol şans!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.