Kardiyo Aç Karnına mı Tok Karnına mı Yapılmalı

Ali İhsan Kaya 12.07.2016

Egzersiz yapan insanları ikiye ayırmak mümkün. Birinci gruptakiler aç karnına spor yaparken, ikinci gruptakiler spordan önce mutlaka bir şeyler yiyor. Sizce hangisi daha etkili dersiniz?

Spor dünyasının tartıştığı konulardan biri: Egzersiz aç karnına mı yapılmalı, yoksa spordan önce bir şeyler yemeli miyiz? Siz de bu konuda kararsız kalanlar arasındaysanız, yazımızı dikkatlice okumalısınız.

Kardiyo Aç Karnına mı Tok Karnına mı Yapılmalı

Aç karnına kardiyo yapmak, tok karnına kardiyo yapmaya kıyasla %20 daha fazla yağ yakmanızı sağlıyor. Vücudumuz antrenman sırasında kullanacağı enerji için ilk olarak mideye bakıyor. Yeni tükettiğiniz besinler vücudumuz için ilk enerji kaynağı. Eğer mideniz boşsa, vücut stoklardan besleniyor. Fakat yağ yakımındaki tek etken midenizin doluluğu değil. Vücudunuzun enerjiyi kullanma yöntemindeki en önemli etken; yaptığınız egzersizlerin yoğunluğu. Hafif tempoda yapılan egzersizlerde boş mide ile çalışılması öneriliyor. Aç karnına enerji üretim hızı düşük olduğu için yağ yakım miktarı artıyor.

Kardiyo Aç Karnına mı Tok Karnına mı Yapılmalı

Egzersizlerinizde şartları zorluyorsanız, egzersizden önce bir şeyler atıştırsanız iyi edersiniz. Yoğun tempoda spor yaparken vücudunuz yağları yeterince hızlı kullanamıyor. Yağdan ziyade karbonhidrat tüketiyor. Bu, yağ tüketmediği anlamına gelmiyor. Hem yağ hem de karbonhidrat yakıyor. Bu egzersizler sırasında yakılmak üzere, ihtiyacınız olan karbonhidrat için egzersizlerden önce bir şeyler tüketebilirsiniz. Ağır tempolu egzersizlerde karbonhidrat tüketilmesi, hafif tempolu egzersizlerin daha etkili olduğunu göstermiyor. Çünkü hafif tempolu egzersizlerde sadece spor anında yağ yakarken, yüksek tempolu antrenmanlardan sonra yağ yakmaya devam ediyorsunuz.

Kardiyo Aç Karnına mı Tok Karnına mı Yapılmalı

Egzersizdeki açlık-tokluk durumu biraz da kişisel bir tercih. Hiçbir şey yemeden spor yapabilen insanlar varken, aynı durumda enerjisiz hissedip spordan kaçan insanların sayısı da oldukça fazla. Spor insanları, egzersizlerine devam etmek için enerjiye ihtiyaç duyan insanlara enerji barlarını öneriyor. Aç karnına egzersiz yapanların ise spordan hemen sonra beslenmesi gerekiyor.

Aç karnına veya tok karnına spor yapmak tamamen kişisel bir tercih. İki durumda yapılan spor tarzları değişiyor. Kendi spor tarzınızı belirledikten sonra beslenmenizi düzenleyebilirsiniz. Yeter ki spor yapmak isteyin!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.