Karanlık Karakter Özellikleri

Bihter Kartheuser 22.07.2016

Günlük yaşantınızın ta içindeki karanlık karakterleri ne kadar tanıyorsunuz? Narsisistler, Makyavelistler, psikopatlar ve sadistler...

Bu karakter özelliklerini böyle tek tek sıralayınca içim ürperdi. Oysa ki ne kadar da hayatımızın içinde bu karakterler. Belki her gün iş yerinizde, belki ailenizin içinde, belki de içinizde bir yerlerde bu karakterlerle etkileşim kurmak zorundasınız, ama bilmiyorsunuz ki ne kadar karanlık olduklarını. Size ne gibi zararlar verebileceklerini kestiremiyorsunuz ki! Önceki yazımda psikopatların belli karakter özelliklerinden ve sebep oldukları yıkımlardan bahsetmiştim. Bu karakter özelliklerini biraz daha anlamaya çalışalım.

Kendisi de bir psikolog olan Douglas T. Kenrick bu dört karanlık karakteri, yıllardır karanlık karakter yapıları üzerine çalışan psikolog Del Paulhus’ın araştırmaları üzerinden ele alıyor. Paulhus uzun yıllardır ortak özellikleri benmerkezcilik, saldırganlık ve empati yoksunluğu olan bu dört karakteri derinlemesine incelemeye devam ediyor. Paulhus’u karanlık karakterleri çalışmaya iten sebep, bu karakterlerden herhangi birinin, eş zamanlı olarak diğerlerinin de göz önüne alınmadan araştırılmasının mümkün olmadığını düşünmesi olmuş. Bu karanlık karakterlerin birbirleri arasındaki sınırları çizebilmek kadar aralarındaki benzerlikleri de bilerek değerlendirilmeleri gerektiğini vurguluyorlar. Böylece bu kişilerden gelecek farklı boyutlardaki tehlikelerin de farkında olmak mümkün.

Bu dört karakterin diğer ortak özellikleri; hem dışa dönük hem de sosyal olmaları ve yanı sıra her zaman tanıştıkları kişiler üzerinde iyi izlenimler bırakmaları. Ancak biraz hayatlarının içine girdiğinizde, hayatınızı mahvetme potansiyeline sahipler. Bu dört karakter yapısı arasında ufak farklılıklar var ki, bu karakterleri tanımak onlardan göreceğiniz olası zararlara karşı kendinizi koruyabilmeniz açısından önemli.

Narsisistler; gösterişli ve kendilerini sunmayı çok iyi beceren kişilerdir, her zaman ilgiye açlardır. Bu kibirli kişilerden büyük olasılıkla rahatsızlık duyarsınız. Makyavelistler ise manipülasyon ustalarıdır. Sizi kandırdıklarını anladığınızda iş işten geçmiş olabilir. Narsisistlerden ayrıldıkları nokta, bu başarılı manipülatif özellikleri ve beyaz yakalı suçlara karışmalarıdır.

Psikopatlar; bu dört karakter arasında empati yoksunluğuyla en ön sırada yer alır ve içlerinde en art niyetli olanıdır. Dürtüsellik, manipülatif olma, görkemlilikleri ve herkese karşı eşit derecede kötü oluşları en temel özellikleridir. Heyecan arayışlarını doyurmak uğruna kime zarar verdiklerini bile önemsemezler. Dürtüsellikleri, beyaz yakalı suçlar konusunda onları daha başarısız yapar. Karşılarına çıkan kişilere şiddet uygulama eğilimindedirler. Paulhus’un gözlemlerine göre, çok sayıda psikopat, şiddet eğilimlerinin cezaevinde sonuçlanmasından sakınır ancak etraflarındakilere ciddi zararlar verirler.

Bu karanlık üçlünün en baş etmesi zor tarafları, sosyal olarak başarılı olmaları ve kişiler üzerinde iyi izlenimler bırakmalarıdır. Örneğin iş görüşmelerinde diğerlerine göre öne çıkarlar çünkü kaygı duymazlar ve başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğü umurlarında değildir; ayrıca güçlerini karşı tarafa gösterme konusunda arzu duyarlar.

Sadistler bu karanlık üçlüyle empati yoksunluğunu paylaşırlar ancak dürtüsellikleriyle ya da manipülatif oluşlarıyla değil de zalimlikten keyif alışlarıyla öne çıkarlar. Paulhus bu kişilerin polislik ya da askerlik gibi meslekleri seçme eğiliminde olduklarını, böylece zalimliklerini resmileştirdiklerini de belirtiyor. Tabii bunun bu meslek grubundaki kişilerin sadist oldukları anlamına gelmediğini de vurguluyor. Arkadaş, eş ya da çalışanlarınızı seçerken belli gerçekliklerin farkında olarak hareket etmeniz, size hem kendi akıl sağlığınızı hem de iç huzurunuzu korumanız bakımından yardımcı olacaktır.

Paulhus’un çalışmalarıyla ilgili daha detaylı bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz. Akademik erişimi olanlar buradan ve şuradan Paulhus’un bazı araştırmalarına da ulaşabilir.

Kapak fotoğrafı: Lucas H S Guimarães

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.