Kapağını Açmadan Kitap Okumak...

Bihter Kartheuser 20.09.2016

E-kitap teknolojisi oldukça tatmin ediciydi! Şimdi terahertz radyasyon teknolojisiyle daha da ileri gidiyoruz...

Bu yazıyı yazmaya başladığımda merak edip Türkiye’deki kitap okuma istatistiklerine baktım. Tabii durum içler acısı. Ülkedeki vatandaşların şuursuzluğuna bakınca bunu tahmin etmek çok da zor olmuyor. Ülkedeki kahvehanelerin sayısı kütüphanelerin sayısından onlarca kat daha fazla. Bu konuda çok fazla kelime sarf etmeye de gerek yok. Her şey ortada nasıl olsa!

Biz işin pozitif tarafıyla ilgilenelim ve teknolojinin kitap okumada nasıl da işimizi kolaylaştırdığını ele alalım. E-kitap teknolojisiyle beraber kütüphanemizi çantamızda taşıyabilir hale geldik. Daha da güzeli, ülkede baskısını bulamadığımız kitapları kargo bile beklemeden dünyanın bir ucundan, e-kitap olarak satın alıp aynı anda tabletimizde okumaya başlayabiliyoruz. Peki ya radyasyon teknolojisiyle kitap okumak? Kapağı açılmakta bile zorlanılan antika kitaplara erişmek?

Kapağını Açmadan Kitap Okumak...
Kaynak: Barmak Heshmat, MIT Media LAB

Terahertz Radyasyon Teknolojisi

MIT’den bir grup mühendis, X-ray benzeri bir teknolojiyle kapalı kitapları okumanın yollarını araştırıyor. Gelinen aşamada, cihaz dokuz sayfa kalınlığa kadar harfleri tanımlayabiliyor. Bu teknoloji sayesinde ofislerde bir seferde çok sayıda kağıdı taramak mümkün olacak ya da eski, kapağı bile açılmakta zorluk yaşanan tarihi kitapları okumak kolaylaşacak.

Prototip olarak hazırlanan cihaz, mikrodalga ve kızılötesi ışınlar arasındaki elektromanyetik radyasyon bandı olan terahertz radyasyonunu kullanıyor. Önceki araştırmalar, T-rays olarak bilinen terahertz ışınlarının, X-ray ışınlarına, ultrason dalgalarına ve diğer yüzeye nüfuz eden radyasyon türlerine göre avantajları olduğunu gösteriyor. Örneğin T-rays mürekkep ve boş kağıdı ayırt edebiliyor ve aynı zamanda derinliğe sahip cisimleri tarayarak yüksek çözünürlüklü görseller oluşturabiliyor.

Barmak Heshmat araştırmayı anlatıyor, MIT Media LAB

Harfleri Ayırt Edebiliyor

Bu sistem, farklı kimyasalların farklı frekanslarda nasıl terahertz radyasyonunu absorbe edebildiğiyle ilişkili. Yani üzerinde mürekkep olan bir kağıtla üzerinde mürekkep olmayan bir kağıt arasındaki farkı ayırt edebiliyor. Bunun yanı sıra, hava ve kağıdın ışığı farklı derecelerde kırmasından faydalanarak sayfalar arasında hava boşlukları oluşması sağlanıyor. Bu boşluklar yalnızca 20 mikron derinlikte, yani insan saçının kalınlığının beşte biri kadar, ancak farklı sayfalardan karakterleri seçmesinde yeterli oluyor.

Araştırmacılar terahertz kamerayla, 300 mikron kalınlığında bir tomar kağıdı taradı. Her bir kağıtta 8 milimetre büyüklüğünde tükenmez kalem ya da mürekkeple yazılmış tek bir harf, sadece aynı bölgede bulunuyordu. Ardından bozulmuş ya da yarım kalmış imajları harflere dönüştüren algoritmalar geliştirdiler. Deneylerde prototipin dokuz sayfalık kağıt destesinin başından sonuna T, H, Z, L, A, B, C, C ve G harflerini yanlışsız şekilde okuduğunu gözlemlediler.

Kapağını Açmadan Kitap Okumak...
Kaynak: Barmak Heshmat, MIT Media LAB

Evrak ve Kitapla İşi Olan Herkes İçin!

Bu teknolojiye özellikle müzeler ilgi duyuyor. Araştırmanın yazarlarından Barmak Heshmat New York’taki The Metropolitan Museum of Art’ın antika kitapların içeriğini, kapaklarını açıp onlara zarar vermeden okuyabilmek için çalışmaya ilgi duyduklarını söylüyor. Diğer kulanım alanlarının ofisler, kütüphaneler ve bankalar olabileceğini söyleyen Heshmat, bu teknoloji sayesinde birden fazla evrağı birbirinden ayırmadan taramanın da mümkün olacağını sözlerine ekliyor.

Araştırmaya dair akademik bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.