Kamp Hayatına Giriş (101)

Ali İhsan Kaya 12.05.2016

İstanbul’da doğal hayatı yaşamak ve kamp yapmak isteyenlere naçizane tavsiyeler… Kamp alanlarında yapılan kamplardan bahsetmiyoruz tabii ki.

"Doğal ortamlarda ERKEK GİBİ hayatta kalma rehberi" adı altında yayınlayacağımız içeriklerin ilkiyle karşınızdayız. İstanbul’da yaşıyorsunuz ve şehrin trafiğinden, kalabalığından sıkıldınız mı? Doğal hayatı yaşayamamaktan şikayetçi misiniz? O zaman iyice bir kulak verin!


İstanbul’a 30-45 dakika uzaklıkta bile kamp yapabileceğiniz alanların olduğunu iddia etmekteyiz. İçeriğimizin sonunda bu kamp alanlarının yerlerini de söylemeyeceğiz. Çünkü insandan kaçıp doğayı yaşamaya gittiğimiz yerlerin insanla dolup taşmasını istemiyoruz. Kamp yapacağınız ilk alanı bulma konusunda kendi tecrübelerimizi paylaşacağız.

Kampa gittiğimiz grup olarak, kamp yapacağımız alan için üç kriterimiz var: Deniz, orman ve insansız ya da az insanlı hava sahası. Bu kriterler doğrultusunda ilk yapmamız gereken şey "Google Earth" denilen yüzyılın icadını açıp sahille ormanın kesiştiği yerlerde sanal gezintiye çıkmak. Gezintide bakmanız gereken ilk şey de denizle ormanın kesiştiği bölgelerde çadır kurabileceğiniz alanın olup olmaması. Orman ve deniz arasında böyle bir alan bulduysanız, buraya ulaşmak durumundasınız. Yani alana kadar olmasa bile, yakın bir mesafeye kadar yol olmalı. Buna da haritadan bakmalısınız.


Bu kriterlere uyan birkaç yer belirledikten sonra, kamp yapmadığınız bir günde keşif gezisine çıkabilirsiniz. Genelde engebeli araziler olduğu için, arabanın çıkmayacağını düşündüğünüz yollardan inmemenizi tavsiye ederiz. Altınızda 4x4 bir arazi aracı yoksa, çevre köylerden traktör çağırmak zorunda kalabilirsiniz. :grin:

İlk kamp tecrübesini yaşamak için harekete geçme zamanı. Hadi bilgisayar başına!

Gerçek birer survivor olmanız adına, tecrübelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Bol şans.


Ali İhsan Kaya


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.