Kamp Ateşi

Ali İhsan Kaya 17.05.2016

Kamp hayatlarının olmazsa olmazlarının başında kamp ateşi gelmektedir. Doğal ortamlarda ateşi nasıl yaktığımızı ve ateşin bizim için önemini dile getirmek istedik.

‘’Doğal ortamlarda ERKEK GİBİ hayatta kalma rehberi’’nin bu haftaki konusu kamp ateşi ile karşınızdayız. Geçen haftaki içeriğimizden sonra kamp yerinizi belirlediğinizi düşünüyoruz. Belirlediğiniz kamp yerine gitmeden önce kamp ateşi konusundaki deneyimlerimizi de aktarmak istedik.

Kamp ateşi yakmanın çok farklı nedenleri olabilir. Bu nedenleri ayrıntılı olarak anlatmadan, bizim kamp ekibinin ateşi kullanma amaçlarına değinmek istiyorum. Tahmin edilebileceği üzere ateş yakmamızın en önemli nedeni beslenme ihtiyacımızı karşılamak. Şehirden getirdiğimiz ya da kamp alanında (denizde) avladığımız yiyecekleri kamp ateşimizin oluşturduğu közde pişiriyoruz. İkinci olarak, ateşi eğlence amaçlı kullandığımızı söyleyebilirim. Hiç ışığın olmadığı bir yerde ateşi izlemenin keyfini tarif etmek gerçekten oldukça zor. Üçüncü olarak, hava kararınca ateşin ışığından faydalanıyoruz. Eğer rahatsızsanız börtü böceği uzaklaştırmak için de kullanabilirsiniz.

Kamp ateşinin yerini belirlerken güvenliği ön planda tutuyoruz. Genelde kamp alanımızın denize daha yakın tarafında ateşimizi yakıyoruz. Çadırlara ve yanıcı diğer malzemelere uzak olmasına çok dikkat ediyoruz. Ormana yakın kesinlikle ateş yakmıyoruz. Ateşin dağılmaması için, ateş alanının çevresini taşlarla çeviriyoruz. Önlemlerinizi aldıysanız, ateşin keyfini çıkarmanız için hiçbir engel gözükmüyor.

Ateşi ormandan topladığımız kuru ağaç dalları ile yakıyoruz. Kesinlikle yeşil ağaçlara zarar vermiyoruz. Ağaç dallarını toplarken, balta ve ip, olmazsa olmazların başını çekiyor. Genelde kuru ağaçları orman içerisinde parçalara ayırdıktan sonra kamp alanına getiriyoruz. Fakat bütün bir kurumuş ağacı ip yardımıyla kamp alanına getirdiğimiz de olmuştur. Ateşin uzun süreli olmasını istiyorsanız, kalın gövdenin enerjisinden faydalanmanız gerekiyor. Nispeten küçük dallarla bu kalın gövdeyi düzenli olarak beslemelisiniz. Aksi takdirde kısa süre sonra sönecektir.

Doğada kendi stratejilerinizi oluşturmak, size büyük avantajlar sağlayabilir. Naçizane önerimizi destekleyen zeki bir abimizin videosu da ilginizi çekebilir.


Ali İhsan Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.