Kalkın Tekirdağ'a, Kiraz Festivali'ne Gidiyoruz!

Tekirdağ'da her yıl, haziran ayının başında, dallardaki kirazlar kızarıp tatlandığında Uluslararası Kiraz Festivali düzenlenir.

“Tekirdağ’ın simgesi nedir?” diye sorduğunuzda, alacağınız yanıtlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimisi rakısını, kimisi köftesini, kimisi karpuzunu söyler. Bunların yanında kentin simgelerinden kiraz, başlı başına bir şölendir. Her yıl, haziran başında dallardaki kirazlar kızarıp tatlandığında Uluslararası Kiraz Festivali düzenlenir. Şehri bir haftalığına kırmızının coşkusu sarar. Kiraz güzeli seçilir, konserler düzenlenir, şehrin sokaklarında şarkılar yankılanır. Sadece bu sevinç dalgasından pay almak için festival zamanında ya da hemen sonrasında Tekirdağ’a gitmeye değer.Tekirdağ çevresindeki köylerde 1000'in üzerinde kiraz bahçesi bulunuyor. Bu bahçelerde yılda yaklaşık 200 ton kiraz üretiliyor. Kirazın merkezi, 55 yıl önce, yani 1961’de festivalin başlatıldığı Naip köyü. Bu köyün dışında da geniş bir coğrafyada kirazcılık yapılıyor. Yol kenarlarında sepet sepet satılan kirazlar, sizi bahçelere yönlendiriyor. Durum böyle olunca da tadına bakmakla yetinmeyip kiraz bahçelerini de mutlaka ziyaret etmek, dalından kiraz toplamanın zevkine varmak gerekiyor.

#tekirdağkirazı 🍒🍒
Gizem Esen (@esengizem) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Naip köyünde bulunan büyük çınar ağaçlarının altında düzenlenmeye başlanan festival, her yıl düzenlenerek geleneksel bir şölen halini almış. O zamanlarda cümbüş olarak kutlanan etkinlik, katılımın artmasıyla birlikte günümüzde geleneksel festival adıyla kutlanıyor.
Dunden beri yemedigim kiraz cesidi kalmadi #tekirdagkirazfestivali
Burcu Saygı (@burcusaygi) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Tekirdağ Kiraz Festivali'nin şehir için önemi de büyük haliyle. Festival, birkaç günlük programlar halinde düzenleniyor. Tekirdağlılar ve tabii ki şehir dışından, çevre ülkelerden gelen çok sayıda turist festivale katılım gösteriyor. Festivalde çeşitli sanatçılar konser veriyor, standlar kuruluyor ve festival panayır havasında geçiyor. Bu sene Tekirdağ Kiraz Festivali 1-5 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. Facebook etkinliğinin linki de burada.
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒 #buseninhediyesi #tekirdagkirazı #kırmızıcan #sabahsabahiyigeldi #benimacimdan #kirazabakis
@nvlyzgc tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Lezzeti, iştah açan görüntüsü ve adına düzenlenen festivaliyle kirazın Tekirdağ için ayrı bir yeri var tabii ki. Kiraz doğal olarak Tekirdağlıların ve festivalin baş tacı. Ozanlar bile kiraz için şiirler yazmışlar:

Şu gördüklerin Kiraz ağaçlarıdır,
Ki, böyle çıplak kalmazlar.
Günü gelir uzun olur yeşilin ömrü,
Zannedersin solmazlar.
Bizim buralarda,
Kiraza çıkmayan kızı almazlar.


Ilgın Kelekçi


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.