Kalkın, Pazara Gidiyoruz: İstanbul'un Semt Pazarları

Oğuz Taktak 02.05.2016

Hani Kabataş’taki üstleri çıplak, deri pantolonlular var ya, onlar pazarlarda da boy gösterirler. Üstelik sütyen takıp ”ikizlere takkeee” diye bağırırılar.

Geçen hafta yayınlanan "Haftalık 50 TL ile Her Akşam Krallar Gibi Yemek" yazımın en önemli kısmı olan tedarikten yola çıkarak, İstanbul’un en gidilesi, en meşhur semt pazarlarından bahsetmek istiyorum size.

Yalnız uyarayım; Hani Kabataş’taki üstleri çıplak deri pantolonlu gençler var ya, onlar özellikle yaz günleri pazarlarda boy gösterirler. Üstelik sütyen takıp ”ikizlere takkeee” diye bağırılar. Sırf bu seremoni için bile pazara gidilir.

İstanbul’da hemen hemen her semtin pazarı olmasına rağmen, öne çıkanlarından sizler için bir derleme yaptım. Labirent gibi süpermarketlere alışkın bünyelere bu pazarlar çok iyi gelecek, inanın. Çocukken annelerimizle mutlaka yaşadığımız bu deneyim için şu pazarlara mutlaka gitmenizi öneriyorum.

1) Tarihi İnebolu Pazarı - Kasımpaşa
Rivayete göre 1900’lerin başından beri kurulan bu pazarda gün, İnebolu’dan gelen ürünlerin sabah 6:30'da tezgahlara dizilmesiyle başlıyor. Pazarda satılan ürünler sertifikalı organik ürünler olmasa da tamamen doğal, lezzetli ve ucuzlar. Yalnız uyarayım; saat 7:00 itibariyle İstanbul’un en özenli şefleri, en havalı restoranların satın alma memurları, ilk gelen ürünleri toplamaya başlarlar.

#nature #doğal #doğalpazar #kastamonupazarı #kasımpaşa
Osman Gürsoy (@osmangursoyantika) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Çok lezzetli mantarlar, köy ekmekleri, tereyağlar, salçalar, değişik otlar ve daha neler neler... Ama özellikle şarküteri ürünleri, mantar ve ekmek konusunda öne çıkar.


Muhtemelen daha önce hiç görmediğiniz acayip zerzevatlar karşısında satıcıya “Bu şeyin faydası nedir abi?” diye sorabilir, cevap olarak da sadece gülücük alabilirsiniz. Tarihi İnebolu Pazarı, pazar günleri kuruluyor.

#kuskonmaz #asparagus #kastamonupazari #inebolupazari #kasımpaşa #istanbul #asparagus #pazargezmesi #yemekperest
Yemekperest (@yemekperest) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


2) Kastamonu Pazarı - Kuzguncuk
Her cumartesi 18:00 civarı İnebolu’dan yanaşan kamyonlar, İcadiye Caddesi üzerindeki küçük dükkanlara taptaze ürünlerini bırakırlar. Buradaki pazar da sertifikalı organik ürünleri olmasa bile Anadolu yakasında oturanlar için güzel bir pazardır. Genel olarak semt pazarlarından biraz daha pahalı görünse de sosyetik ünlülerle burada karşılaşma ve sebze, meyve sohbeti yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.

#istanbul #kuzguncukpazarı #peace
yilmazahmet1979 (@yilmazahmet1979) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


3) Beşiktaş Pazarı - İstanbul'un orta yeri
Yine cumartesi günleri açılan bu pazar, Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin yanındaki katlı otoparkta kuruluyor. İki kattan oluşan pazarın alt katı giysiler, don, atlet konseptindedir ama üst katına çıktığınızda gıda ürünlerine kavuşursunuz. Lokasyon olarak çok avantajlı olmasından mütevellit listede bulunan bu pazarın gıda ürünleri olarak pek bir özelliği yok. Ancak fiyat, lokasyon ve taze ürün zenginliğini göz önünde bulundurunca tam puanı hak ediyor.


#marketplace #besiktas #istanbul #besiktaspazari #instasize
firuze (@firrrfir) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

4) Dev Fatih Pazarı - Fatih

Bu pazar çarşamba günleri, 7 ana cadde ve 17 sokak üzerine kuruluyor. Gerçekten dev bir pazar. O kadar büyük ki, tamamını gezebilmek neredeyse imkansız. Fiyatlar açısından İstanbul’un en iyi performansı olduğunu düşünüyorum. Fatih pazarında 1 TL'lik maydanoz için bile pazarlık etmeniz mümkün. Ucuz ve büyük olmasından dolayı listede bulunan Fatih pazarına gitmenizi ve gittiğinizde mutlaka pazarlık etmenizi öneririm.

Ayrıca tezgahların çoğunda kredi kartının geçerli olduğunu hatırlatayım.

Makanlah sepuas-puasnya🍓 #fatih#istanbul#turkiye#fatihpazarı#çilek#🍓#strawberries#strawberi#syurgamakanan#makanlahbuahbuahan#makanansehat#malaysian#malaysianseverywhere
- Şamil - (@syamil_ikhwan_) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


5) Salı Pazarı - Kadıköy
Sene 2008.
Salı pazarı, Kadıköy'e çok yakın olan yerini AVM yapılacağı için terk etmek zorunda kalıyor. Sonraları çevre esnafın, Kadıköylülerin ve Kadıköy Belediyesi'nin başlattıkları girişim sayesinde "Kuşdili Çayırı Kentsel Tasarım Projesi", yürütmeyi durdurma kararıyla iptal ediliyor.

Sonuç olarak salı pazarı şimdilerde Fikirtepe'de kurulmaya devam ediyor. Cuma günleri. Ancak ulaşım artık biraz zorlaştı. Ama yine de tarihi geçmişine yakışır vaziyetteki bu ucuz pazarı mutlaka gidip bir dolaşın.


#salıpazarı#kadıköysalıpazarı
f&f (@filizakcy) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

6) Fındıkzade Pazarı - Fındıkzade
Benim Fındıkzade’ye dair bir sürü anım var ancak bu anıların en belirgini Fındıkzade pazarıdır. Bu güzel pazar, sıradan bir semt pazarı özelliği taşır gibi görünse de aslında pek öyle değil. Mesela kendisini "şizofren yazar" olarak tanıtan Aytekin Özdemir, kitaplarını satmak için burada tezgah açar. Bence tezgahında yaptığı sohbete dahil olmak için bile gidebilirsiniz. Cuma günleri kurulan pazara ulaşım da çok kolay. Hem tramvay, hem de otobüs durağının dibinde yer alıyor.


İstanbul ah İstanbul..özlemedim sanıyordum... #cumapazarı#fındıkzade#ogrencievi#cankardeş#nem#martısesleri
ezgi biçen (@dr.eb) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Tabii ki evinize yakın olan semt pazarlarını tercih edebilirsiniz ancak bu saydığımız pazarlara da mutlaka uğrayın. Pazar candır.

Haftalık 50 TL ile krallar gibi yemek için ise geriye liste yapmak ve pazarlara gitmek kalıyor. Tabii bir de 50 TL ayarlamak.

Onları da yavaş yavaş halledeceğiz.

Bu arada Instagram'daki fotoğraflarını kullandığım herkese teşekkürler.

Görüşmek üzere.

Şef Oğuz Taktak


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.