Kahveyi Doğru Zamanda mı İçiyorsunuz?

Olgu Alibeygil 21.06.2016

Benim gibi sabah kalkar kalkmaz ya da kahvaltının hemen ardından kahve içenlerdenseniz, bu bilgi sizi ilgilendiriyor.

Kahveyi Doğru Zamanda mı İçiyorsunuz?

Uykumuzun açılması, enerji toplamak için sabah kahve içerek iyi bir şey yaptığımızı sanıyor, yanılıyoruz. Aslında kalktıktan sonraki bir saat içinde içtiğimiz kahve bedenin doğal saatini alt üst ediyor da haberimiz yok. Yeni araştırmalar, günün ilk kahvesi için birkaç saat beklemek gerektiğini söylüyor.

Kahveyi Doğru Zamanda mı İçiyorsunuz?

Sabahları bedenin enerji düzenleyici hormonu olan kortizol tavan yapıyor. “Aç gözlerini, kalk o yataktan!” uyarısı yapan kortizol kanda bolca dolaşırken ve güne enerjik ve zinde başlamamızı sağlayacakken, kafein müdahalesiyle geri çekiliyor. Beden uyanmak için kortizol yerine kahveye muhtaç kalmaya başlıyor.

Kahveyi Doğru Zamanda mı İçiyorsunuz?

Sabah kahvesi düzenli bir hal almaya başlayınca da kafein toleransı yükseliyor ve kahve artık ayıltma özelliğini yitiriyor. Böylece zaman içinde kortizolden de kafeinin uyandırıcı etkisinden de mahrum kalıyoruz.

Kahveyi Doğru Zamanda mı İçiyorsunuz?

Bilim adamları kahve için en doğru zamanın, kortizolün kanda dibe indiği saatler olduğunu ortaya çıkarmış. Yani sabahları 10-11 ve öğleden sonra 3-5 arası. Sinsi bir uykunun yavaştan bedene sızmaya başladığı bu saatlerde içilen kahve, bedenin doğal akışına müdahale etmeden işlevini yerine getirebiliyor ve cin gibi olabiliyoruz.

Kahveyi Doğru Zamanda mı İçiyorsunuz?

Tabii, doğru saatte kahve içme sevinciyle fincan sayısını abartmayalım. Her şey zamanında ve kararında güzel.

Olgu Alibeygil


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.