Kafamızı Nerelere Vuralım: Detoks da Yalanmış

Yutgitsin Ekibi 08.10.2017

Üç gündür sadece çimen suyu ve avokado ile beslenen sevgilinize kötü bir haberimiz var.

Biliyoruz, detoks güzel bir kafa. Günler boyunca sadece aşırı sağlıklı olduğunu düşündüğümüz şeyleri yemenin iç rahatlatıcı bir tarafı var. Ama bir haberimiz var; detoks vücudunuzu değil, olsa olsa ruhunuzu rahatlatıyor. Leş gibi bir hafta sonundan sonra iki gün soğuk sıkım meyve suyu içenler kına yaksın gibi yani.University of Queensland’den Doktor Veronique Chacay’e kulak verelim:


“Kısa süreli detoks programlarının işe yaradığı ile ilgili hiçbir bilimsel veri yok. Bedenimiz kompleks, kendi kendini yönetebilen, kendi kendine detoks yapabilen bir araç. Yani siz detoks yapın ya da durmadan fast food’a abanın, vüdunuz kendi detoks işlemlerini aynı şekilde yapmaya devam ediyor.


Vucudumuzun kendi detoks sistemi; deri yoluyla ter ve yağı, karaciğer yoluyla safrayı, böbrekler yoluya idrarı, ciğerler yoluya karbondioksiti, lenf bezleri yoluyla lenf sıvısını, bağırsak yoluyla dışkıyı vücuttan atarak toksinleri temizler.


Hiçbir kısa süreli detoks programı, yıllarca hor gördüğünüz vücudunuzda biriken toksinleri birden bire temizlemez.”


Biraz sert oldu, farkındayız. Ama “E o zaman burgere abanalım bari” demek yerine yeme alışkanlıklarımızı uzun vadede değiştirirsek, tüm bu detoks saçmalıklarına gerek kalmayabilir.

Elbette bu satırları yazarken bir yandan dünden kalan soğuk pizzamızı yiyor oluşumuzdaki ironi de öyle hafif alınır türden değil.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.