Kadınların Omuzlarındaki Yük Her Geçen Gün Artıyor

İrem Çamarası 11.07.2016

Hem kariyerleri, hem ev işleri hem de çocukları derken, kadınların işi hiç bitmiyor...

“Çocuk da yaparım kariyer de” diye çıktığımız yolda omuzlarımıza yüklediğimiz fazladan her bir sorumluluk, bizi ilerleyen yaşlarımızda hastalıklarla mücadele etmek zorunda bırakıyor. İş yerinde fazladan mesaiye kalan kadınlar eve gidip yemeği, bulaşığı, ütüyü ve çocuklarıyla ilgilenmeyi aksatmıyor. Durum böyleyken, iş yerinde fazladan mesaiye kalan erkekler ise eve gelip yemeğini yemeyi, oturup televizyon izlemeyi, ayaklarını uzatıp yakınmayı katiyen aksatmıyorlar.

Kadınların Omuzlarındaki Yük Her Geçen Gün Artıyor

Evet, kadınlar erkeklerin yaptığı her işi yapabilir. Ama daha fazlasını yaptıkları takdirde sağlıkları tehlike alarmını vermekten kaçınmıyor. Kalp hastalığı, kronik rahatsızlıklar ve kanser, fazladan sorumluluk yüklenen her kadını tehdit ediyor. Yapılan araştırmalar, fazla mesaiye kalan erkeklerde bu hastalıkların artışı gözlemlenmiyorken, fazla mesaiye kalan kadınlarda bu hastalıklar erken yaşlarda meydana geldiğini gösteriyor. Bunun nedeni, kadınların eve gittiklerinde erkeklerle eşit olmayıp dinlenmek yerine birçok iş yapmaları. Uykusuz ve yorgun olan kadınlar işlerinde de istenen performansı sergileyemiyorlar. Ayrıca verimli çalışamadıkları gibi, ailelerine de kaliteli zaman ayıramıyorlar. Bu araştırmalar neden fazla kadın üst düzey yönetici olmadığını da ortaya çıkarıyor.

Yapılan bu araştırmaların neticesinde, kadınların erkenden ölmemeleri için, erkeklerin de onlara ev işlerinde yardım etmeleri gerektiği ortaya çıkıyor. İş yerinde ne kadar eşitlik varsa ev içinde de aynı eşitlik olması gerekiyor. Bebeğin altını değiştiren, yemekleri yapan, oyun saatinde çocuğuyla ilgilenen sadece kadın olmayabilir. Kadınların omuzlarındaki sorumlulukları biraz da partnerleri yüklendiği takdirde, ortada hiçbir sorun kalmayacaktır.

İrem Çamarası

Görsel: R Kurtz


BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.