Kadınların En Büyük Kabusu Selülit Neden Oluşur Ve Nasıl Yok Olur?

İrem Çamarası 03.05.2016

Yaz aylarının gelmesi ile kadınların selülit kabusu tekrar meydana çıktı. Peki, selülitlerden nasıl kurtulabiliriz?

Yaz ayları geldiğinde kadınlar için en önemli dertlerden biri olan selülitler de artık iyiden iyiye kabusa dönüşmeye başlıyor. Her ne kadar kilolu kişilerde olduğu sanılsa da oldukça zayıf kişilerde de görülmekte. Selülit, vücudun arınmaya ihtiyacı olduğunun bir göstergesi. Erkeklerden daha çok kadınlarda görülmekte. Bunun nedeni, kadınların cilt yapısının farklı oluşu. Vücuttaki kolajen lif yapısından da etkilenen selülit oluşumu, bu nedenle, genetik bir durum olarak da bilinmekte.


Selülitin neden oluştuğu hala kesin olarak bilinmiyor. Fakat genetik etkenler, yaş ilerledikçe cildin esnekliğini ve sıkılığını kaybetmesi, östrojen ve insülin gibi hormonların etkileri, fazla yağlar, kötü beslenme selülit oluşumunu tetikliyor.

Peki, selülitten nasıl kurtulunur?

Eğer vücudunuzda bir kere selülit oluşmuşsa, üzülerek belirtmeliyiz ki bunu hiçbir kozmetik ürün veya masaj yok edemez. Hatta yağ aldırmak, selülit söz konusu olduğunda tavsiye edilmez çünkü durumu daha da kötüleştirebilir. Selüliti yok eden kesin bir şey hala bulunamamış olsa da görünümün kötüleşmesini, selülitin artmasını ya da yeni selülitlerin oluşmasını engellemek sizin elinizde.


Dikkat edeceğiniz birkaç püf noktası ile başarılı sonuçlar alabilirsiniz:

  • Bağ dokusunun bütünlüğünü sağlamak gerekir. P vitamini ve C vitamini ile bu durumu sağlayabilirsiniz. Turunçgiller, kiraz, biber ve her türlü yeşil yapraklı sebzeyi bol bol tüketin, faydası olacaktır.
  • Vücudunuzdaki toksinleri atın. Bol bol su için.
  • Kahve ve sigara kullanımını azaltın.
  • Östrojen düzeyinizi kontrol altında tutun. Detoks etkisine sahip sebzeleri tüketin. Özellikle brokoli, turpgiller gibi sebzelerin faydasını göreceksiniz.
  • Düzenli beslenip vücudunuzdaki fazla yağlardan sağlıklı bir şekilde kurtulun. Ne kadar az yağ, o kadar az selülit demek.
  • Günlük düzenli egzersiz programı oluşturun. Hedef bölgedeki yağlar azalıp sıkılaşma başladıkça selülitlerin görünümleri de iyileşmeye başlayacaktır.

Tamamen çare olmasa da size daha iyi hissettirecek bir görünüme sahip olmak için yarını beklemek yerine bugünden egzersizlere başlayabilirsiniz. Yaz aylarında artık strese girmek yerine güneşin tadını çıkarmanız dileğiyle...


İrem Çamarası


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.