Kadınlara Özel Aşk Hormonu

İrem Çamarası 06.07.2016

Sadece kadınlara özgü oksitosin hormonunun vücuda ve zihne etkileri oldukça fazla…

Oksitosin, bireyin rahatlamasını sağlayan bir hormondur. Erkeklerde görülmeyen oksitosin hormonu kadınların hayatında büyük bir yer tutmaktadır. Sadece hamile kalmada değil; doğumda ve emzirmede de büyük rol oynayan oksitosin hormonu, psikolojik olarak da kadınları etkilemektedir. Stresli olduğumuzda ya da sosyalleşmeye başladığımızda oksitosin seviyesi yükselir. Oksitosin hormonu az olan kişilerin güven problemi yaşandığı gözlemlenmiştir.

Kadınlara Özel Aşk Hormonu

Bunun yanında, yapılan araştırmalar sonucunda stres ve depresyon etkilerinin bünyeye oksitosin enjekte edildikten sonra azaldığı görülmüştür. İçe dönük ve asosyal kişilerde de oksitosin eksikliği olduğu belirlenmiştir. Oksitosin oranı ne kadar artarsa, birey o kadar dışa dönük ve insanlarla iyi ilişkiler kuran biri oluyor. Ayrıca oksitosin hormonu düşük olan kişilerde uyku problemleri görüldüğü de tespit edilmiş. Hem mutluluk hem de aşk hormonu olarak bilinen bu hormon, acı eşiğini yükselterek iyileşmeyi de desteklediğinden, olmazsa olmazlarımız arasında.

Oksitosin Hormonu Nasıl Artırılır?

  • Oksitosin hormonu birçok dokunma, koku ve ses ile aktifleşerek salgılanır. Başkalarına iyilik yapmak gibi psikolojik faktörler de oksitosin seviyesini artırır.
  • Partnerinize sarılmak ya da el ele tutuşmak oksitosin seviyesini artırır. Bunun yanında partneriniz ile aranızdaki bağı kuvvetlendirir ve ona güvenmenizi sağlar.
  • Masaj yaptırmak bütün bünyenizi rahatlatacağı gibi oksitosin seviyenizi de artıracaktır.
  • Hayal kurmak, eğlenceli aktiviteler yapmak da oksitosin seviyesini artıran aktivitelerden biri.
  • Tempolu yürüyüş, yüzme ve diğer fiziksel aktiviteler vücuttaki oksitosin düzeylerini artırmak için iyi çalışır. Basit meditasyon ve nefes egzersizleri de aynı sonucu almanıza yardımcı olur.

Oksitosin hormonu ile mutlu ve rahat bir hayat sizi bekliyor…

İrem Çamarası


BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.