Kadınlar Yalnız Kalamıyor Mu?

Ezgi Özkurt 19.10.2016

Kadın isterse paşalar gibi yalnız kalır tabii! Ama araştırma sonuçları bundan daha farklı bir şeyden bahsediyor.

Calgary Üniversitesi’nde yapılan son araştırmalarda, erkek ve dişi farelerin yalnız bırakıldıklarında yaşadıkları stres seviyesi ölçüldü. Araştırma sonuçlarına göre, yalnız bırakılan dişi fareler stresi daha yoğun bir şekilde yaşıyor. Buradan şuraya varıyoruz, yalnız kalan kadınlar daha yoğun stres yaşıyor. Fakat erkeklerde net olarak böyle bir durum yok.

Kadınlar için arkadaşlık ilişkileri daha mühim

Kadının canını sıkan bir olay yaşanıyor, mesela işleri kötü gidiyor, sevdiceğinden ayrılıyor, yağmurlu ve rüzgarlı bir günde şemsiyesi ters dönüyor veya ayının biri tarafından yürüdüğü yolda sözlü tacize uğruyor... Strese ve sıkıntıya sebep olan olay ne olursa olsun, kadın terapi yöntemi olarak arkadaşlarıyla bir araya gelmeyi ve sosyalleşmeyi tercih ediyor. Ve bu, kadının sağlığına ciddi anlamda iyi geliyor.

Kadınlar Yalnız Kalamıyor Mu?

Araştırmalara göre ise, dişi fareler yalnız kaldıklarında strese kapılıyorlar. Ve fareler üzerindeki yalnız kalmaya bağlı verilen tepkinin (dişi farenin strese girmesi gibi) cinsiyet farkından kaynaklandığı söyleniyor.

Genç kızlar sosyal strese karşı hassas

Dr. Jaideep Bains, konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: "Birçok tür, insanlar da dahil olma üzere, stresin etkilerini azaltmak için sosyal etkileşimleri kullanır. Zaten sosyal bir ağın eksikliği, başlı başına bir stres kaynağıdır. Yapılan son araştırmalar, genç kızların, sosyal strese erkeklere kıyasla daha hassas olduklarını ortaya koyuyor. Bu durum, dişiler açısından genel olarak önemli olduğu ve genç kızların, erkeklere kıyasla sosyal izolasyona karşı daha duyarlı oldukları anlamına gelebilir."

Benzer bir araştırma, hamile dişi fareler üzerinde, doğum sonrasındaki süreçte yapıldı. Yeni doğum yapmış dişi farelerden bir kısmı hemcinsleri ile birlikte tutulurken, bir kısmı yalnız bırakıldı. Sonuç aynı. Yalnız bırakılan dişi fareler mutsuz ve stresli. Araştırma ekibinin açıklaması şöyle oldu: "Dişi fareleri, hemcinslerinden bir günden daha az bir süre uzaklaştırmak, stresli durumlara tepki olarak üretilen kortikosteron adındaki uyarıcı kimyasalın salınmasına sebep oldu. Bu tepki, erkek farelerde belirgin değildi."

Kadınlar Yalnız Kalamıyor Mu?

Tabii ki erkekler de o kadar 'survivor' değil

Erkek fareler üzerinde yapılan araştırmalarda da - her ne kadar dişi fareler kadar belirgin bir reaksiyon alınmasa da - aslında yalnız bırakıldıklarında ve izole edildiklerinde erkek farelerde de stres oluşuyor. Issız bir adaya düşse erkek de kendi Cuma'sına ihtiyaç duyuyor işte.

Farelerin dünyasındaki bu olayı kendi dünyamıza yorumlarsak, bizim dünyamızda da kadınların duyguları daha kolay anlaşılırken (çünkü daha iyi ifade edebiliyoruz, bunu kabul edelim), erkekler daha çok iç dünyasında yaşıyor ve meseleyi dışa pek çaktırmıyorlar. (İstisnalar kaideyi bozmaz.) Belki farelerde de durum böyle olmuş olabilir. Kim bilir...

Yalnızken mutlu olanlar

Dönem dönem yalnız kalmak istesek ve kimsenin tantanasına tahammülümüz olmadığı için kendimizi 'tercihen' izole etsek de yalnızlık bir tercihten ziyade mecburiyet halini aldığı zaman sıkıntılar başlıyor. Yani burada, 'Ayy ben insan sevmem be! Yalnızlık gibisi var mı, oh kafamı dinlerim!' diyenlere, bunun stresli bir yalnızlık olmamasının sebebinin, kişinin tercihi olmasından kaynaklandığını hatırlatalım. Yalnız bırakılmakla, yalnız kalmayı seçmek arasında ben diyeyim dağlar var, sen de ovalar. Öylesi bir fark...

Ama arkadaşlar iyidir

Velhasıl kelam, arkadaşlar iyidir. Hatta arkadaşlar, çok iyidir. Tabutta Rövaşata film repliğinden yapılan çok kıymetli BaBa ZuLa eserinden de hatırlayacağımız gibi...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.