Kadıköy Anadolu Lisesi Önünde Protesto

İnci Vardar 15.10.2016

​Milli Eğitim Bakanlığı'nın “Proje Okul" yönetmeliği adı altında Kadıköy Anadolu Lisesi'ndeki öğretmenlerin yerlerinin değiştirdiğini ileri süren veli ve öğrenciler okul önünde eylem yaptı.

Kadıköy Anadolu Lisesi Önünde Protesto

Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Proje Okul" yönetmeliğine tepki gösteren yaklaşık 300 öğrenci ve velisi saat 15.00'de Kadıköy Anadolu Lisesi önünde toplandı. Veliler ve öğrenciler alkışlarla "Türkiye laiktir laik kalacak", "Direne direne kazanacağız" şeklinde slogan attı.

"Proje Okul" yönetmeliğiyle Kadıköy Anadolu Lisesi'ndeki öğretmenlerin yerlerinin değiştirildiğini öne süren veliler okulda bazı derslerin boş geçtiğini anne ve babalar olarak bu durumdan rahatsız olduklarını belirtti. Eyleme CHP İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş ile Gamze Akkuş İlgezdi de destek verdi.

Müdür, öğrencileri korkutuyor

Eylem sırasında konuşma yapan Barış Yarkadaş, "Şu anda Kadıköy Anadolu Lisesi'nde bir ikna odası var. Müdür öğrencileri korkutuyor, haklarını aramalarından vazgeçirmek için öğrencileri odasına çağırarak adeta fişliyor. Kimi öğrencileri tek tek kimi öğrencileri gruplar halinde odasına çağırarak tehdit ediyor. Proje okul adı verilen bu yanlıştan biran önce dönün. Proje okul eğitim gericileştirilmesidir. Proje okullar eğitimin AKP'lileştirilmesidir. Bilimsel, teknik, çağdaş, laik eğitimden uzaklaşmaktır. Türkiye'nin gericileşmeye ve karanlığa değil; bilime ve aydınlığa ihtiyacı vardır. AKP iktidarı şu anda Türkiye'nin en başarılı 155 okulunu seçerek onları hedefe koymuş ve burada aydınlık saçan bu öğrenciler ile öğretmenleri adeta tasfiyeye yönelmiştir" dedi.

30 dakikalık oturma eylemi

Yarkadaş'ın konuşmasının ardından kalabalık okul önünde yaklaşık 30 dakika oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminden sonra da öğrenciler tarafından lokma dağıtıldı. Eylem sırasında polisin çevrede geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.

İki gün önce de öğrenciler okul bahçesinde oturarak eylem yapmıştı.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.