Juan Arata: Geçmişi Siliniz

Amanda Aman 15.07.2016

Geçmişi geçmişte bırak, geleceğe bak!

“İlerlemenin tek yolu kendi geçmişini silmektir” diyor galerinin girişine yerleştirilmiş pürüssüz kum tabakasının üzerindeki tipgrafik yazı. Ziyaretçiler kumun üzerinde yürüdükçe, yazı form değiştiriyor. Diğer bir deyişle, geçmiş siliniyor. Bazı ziyaretçiler kuma basıp basmamak konusunda kararsızlık yaşıyor, basmayıp yerleştirmenin etrafından dolaşmayı tercih ediyor.

Juan Arata: Geçmişi Siliniz

Göç kavramı üzerine düşünen sanatçı Juan Arata, insanların nasıl hareket ettiğini ve bu hareketlerin daha sonra kültür üzerindeki etkilerini sorguluyor. Genel bir kanıya varabilmek için geriye adım atıyor muyuz? Yoksa küçük ortak amaçlar etrafında toplanmış, parçalanmış bir kültüre doğru mu ilerliyoruz? Belirli bir zaman içerisindeki belirli bir grup insan mıyız, yoksa hepimiz bir miyiz? Multikültür, monokültür müdür?

Juan Arata: Geçmişi Siliniz
Juan Arata: Geçmişi Siliniz

1976, Buenos Aires doğumlu Arjantinli Juan Arata video, enstalasyon, resim ve şiir alanlarında aktif bir multimedya sanatçısı.Tarih ve dil, özel ilgi alanı. Sanatında farklı paradigmalar üzerinden gerçek zihin yapısını ve buna bağlı yaşam yapısını araştırıyor. Almanya, Avusturya, İspanya ve Amerika gibi pek çok ülkede sergi düzenlemiş. Üretken sanatçının tabloları oldukça dikkat çekici ve farklı. Geçmişinden kısaca bahsettiğimiz Arata’nın gelecekte yapacağı işleri merakla bekliyoruz.

Juan Arata: Geçmişi Siliniz
Juan Arata: Geçmişi Siliniz
Juan Arata: Geçmişi Siliniz

Her gün bir yerden göçmek ne iyi.

Her gün bir yere konmak ne güzel.

Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş.

Dünle beraber gitti, cancağızım,

Ne kadar söz varsa düne ait.

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.

Mevlana

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.