Japonya'nın Bölge Bölge Ramen Rehberi

Su Tunç 04.08.2016

Suşiyi keşfettik, şimdi sıra bir diğer Japon yemeği olan ramende!

Hep suşi hep suşi nereye kadar? Suşi yemenin revaçta olduğu günler aşağı yukarı Avrupa Yakası dizisinin bitmesiyle rafa kalktığından, Japon mutfağının diğer lezzetlerine doğru yol alma zamanı gelmiş de geçiyor demektir.

Çin eriştesi olarak da bilinen ramenin Japonya'daki macerası 1910 yılında Yokohoma Şehri'nde açılan bir ramen lokantasıyla başlıyor. Her işi sabırla, ince ince yapmayı kendilerine dünya görüşü edinmiş olan Japonlar, kısa sürede genel olarak erişte, et, soya veya miso sosuyla servis edilen Çin ramenini (lamian) dallandırıp budaklandırıyorlar ve ortaya günümüzde afiyetle yediğimiz onlarca çeşit ramen çıkıyor. Bir bölgenin rameninde erişteyi kızartıp kuruturken, diğerinde zeytinyağıyla bir güzel pohpohluyorlar. Birinin tuzu azken, diğerinde eriştenin üzerine mısırı basıyorlar. İşte yapım şekilleri ve içlerindeki malzemeler oldukça farklılık gösteren, Japonya'nın belli başlı ramen çeşitleri:

Miso ramen

Miso Ramen :-) #ramen #japanese #japan #japaneseramen #santouka #misoramen #miso #food
카소이 (@endlesslimits_) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Hokkaido yöresine ait bu ramen çeşidi, diğerlerine göre oldukça yeni. İlk yapımına 1965 yılında rastlanan miso ramenin en büyük özelliği fazlasıyla tuzlu olması. Eriştenizin üzerine soya fasulyesinden yapılan bir yiyecek olan misonun tavuk yağı ve balık sosuyla karıştırılmasıyla elde edilen çorbaya etrafını güzelce kızarttığınız haşlanmış yumurtaları ekliyorsunuz ve ta ta ta taam!

Kitakata ramen

Best #ramen in OC #amazing #favorite #kitakataramen
Christina Nguyen (@chr1sty211) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Kitakata bölgesine özel olan bu ramenin sırrı eriştesinde. Normalde koyu renkli ve görece kalın olan ve soba adı verilen Japon eriştelerinin aksine Kitakata rameninin erişteleri ince ve kıvır kıvır. Bu erişte türüne de somen adı verilmekte. Bu açıdan süpermarketlerde üzerine kaynar su döküp minik plastik çatalla yeme uğraşına girdiğimiz erişteleri andırıyor. Kitakata ramen üzerine bambu parçaları, haşlanmış yumurta, kuru yosun (nori) ve taze soğan dilimleri eklenerek yeniyor.

Le-kei

Lekei ramen in yokohama!
Wolf Of Stage (@kwangsamak) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Yokohoma yöresine özgü bu ramende de erişteler ince ve kıvır kıvır. Çorbası genel olarak domuz kemiği ve soya sosunun karışımıyla yapılan Le-kei'yi tavuk veya balıkla da tatlandırmak mümkün.

Abura Soba

96杯目 川俣シャモの油そば 三元豚を低温調理し燻したチャーシューをのせて@麺屋久兵衛 #ラーメン #油そば #川俣シャモ #三元豚 #低温調理チャーシュー #大盛 #麺スタグラム #麺活 #ラーメンインスタグラマー #ramen #instafood #aburasoba #宮城 #仙台 #麺屋久兵衛
suguru watanabe (@suu0818) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Ramen çeşitlerinin en değişiği. Bir bakıma çirkin ördek yavrusu. Çorbasız bu ramen, soba eriştelerinin zeytinyağıyla bir güzel yağlanmasıyla elde ediliyor. Yağlı yağlı erişteleri çubuklarla lüpletmek pek cazip görünmese de denemeye değer. Genel olarak diğer ramenlere göre daha az çeşninin eşlik ettiği abura soba (Japonca tam anlamı yağlı erişte demek zaten) görünüş olarak da sade. Bu rameni isterseniz kırmızı zencefil, soya filizleri ve sarımsak dilimleriyle birlikte yiyebilirsiniz.

Tokyo ramen

I feel like I gained one kilo just now. Maybe I really did. Nice ramen with surprisingly excellent noodles! They make the noodles in the shop with kick-ass vintage machinery. Shop is named ラーメン二郎 目黒店. #meguro #ramen #tokyoramen
Jordy Meow (@jordymeow) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Adı üzerinde Tokyo'ya, özellikle de Ebisu, Ikebukuro ve Ogikubo bölgelerine ait olan ve tavuk sosuyla pişirilmiş kalın kıvırcık erişteyle (udon) yapılan bu ramen Japonya'nın en eskilerinden. Marifeti eriştesinde olan bu rameni et, soya filizi, nori, bambu, ıspanak, haşlanmış yumurta, taze soğan, zencefil; yani kısaca canınız ne çekerse onu ekleyerek yiyebilirsiniz. (:


Fotoğraf: Elsie Hui Flickr

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.