Japonların Yılbaşı Yemeği Deliliğini Aklınız Almayacak

Yutgitsin Ekibi 02.06.2018

Çekik gözlü güzel kardeşim. Suşin var. Noodle’ın var. Bin çeşit geleneğin var. Yakışıyor mu sana bu yılbaşı şabalaklığı?

Efendim, Japon kardeşlerimiz için yılbaşı yemeği demek, KFC demek. Evet, bildiğimiz kızarmış tavuk.Öncelikle şunu belirtelim. Japonya fast food’a bayılıyor. Her köşe başında birer McDonald’s, Wendy’s filan bulmak mümkün. Ancak KFC’nin yeri başka.


Bakın hadise şöyle başlamış. Japonya dağlık, hayın mı hayın coğraftası ile dümdüz alanlar isteyen hayvancılığın anavatanı sayılmaz. Yani zamanında tavuk çiftlikleri az, tavuk da ithal ve pahalıymış. Hele hindinin esamesi okunmuyormuş. İlk KFC 1970’de açıldığında, Japonya’da çalışan yabancılar bildikleri hindiye en yakın şey olduğundan yılbaşı yemeklerinde KFC tavuğuna girişmiş.KFC müdürleri de uyanmış tabii duruma, 1974’de ilk yılbaşı pazarlama kampanyasını yapmışlar. İlk solganları da “Yılbaşı = KFC” imiş. Oldukça net. Buna bir de Japonların Amerikan kültürüne olan hayranlıklarını ekleyin. Tutmuş yani kampanya.Günümüze geri dönersek, yılbaşı akşamı KFC önünde sıralar oluşuyor ve insanlar saatlerce tavuk almak için bekliyor. Restoranda oturmak isteyenler ise aylar öncesinden rezervasyon yapıyor. Yılbaşında şirket yöneticileri de dahil kurumsal personelin mutfağa ve kasa önüne geçmesi bir adet.Hatta KFC, yılbaşına özel bütün çevirme tavuk da satıyor. Bu yılbaşı ruhunu, şarap ve viski de servis ederek tamamlıyor.Hmm, şarap ve viski servisi mi? Aniden yılbaşı KFC’si gözümüze o kadar da kötü görünmemeye başladı!

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.