Japonların Yazlık Kimonosu: Yukata

Su Tunç 19.09.2016

Japonlar yaz festivallerinde ipekten, ağır kimonolar yerine efil efil yukatalar giyiyor.

Efil Efil Yukatalar

Ellerini attıkları hemen her işi en ufak detayına kadar bilen, işleyen ve üreten Japonlar kendi kültürleri söz konusu olunca da bu durumdan geri kalmıyor.

Bizim Japon kılıcı deyince aklımıza gelen tek şeyin katana olmasına rağmen Japon kılıçlarının yüzlerce değişik varyasyonunun bulunması gibi, Japon kültürüne dahil olan her şey ufak nüanslarla birbirinden ayrılıyor. Burada yazarın demek istediği, her gördüğümüz Japon kıyafetini kimono sanmamak gerek.

The traditional look 😬 HEHE . . #ryokan #yukata #japan #travel #suchaposer
Mell Lee (@yoursmlee) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Kimononun yazlık versiyonu ve yazın yapılan Japon festivallerinin -matsuri'lerin- gözdesi olan yukata, tahmin edebileceğiniz gibi, kimonoya göre çok daha hafif kumaştan yapılıyor. Ayrıca kumaşın desenleri de kimonoya göre daha alacalı bulacalı, çiçekli böcekli oluyor.

Genellikle hafif pamuktan yapılan yukata, diğer geleneksel Japon kıyafetleri gibi düz dikiş ve geniş yenlerden oluşuyor.

Takunyalarınızı unutmayın

Obi (帯, sash) adı verilen kurdele, arkadan fiyonk yapılacak şekilde bağlanıyor.

Bizim halk arasında takunya veya Tokyo terlik dediğimiz getalar ise yukataların olmazsa olmazı.

Yukata yalnızca kadınların giydiği bir giysi değil tabii! Erkekler de kadınlarla aynı şekilde obilerini bel çevresinde sarıp arkadan bağlayarak yazlık festivallerin tadını doyasıya çıkarıyorlar.

Eğer bir gün yolunuz Japonya'ya düşerse size bir ipucu: Memlekete götürmek için mutlaka kimono yerine yukata tercih edin. İpekten yapılma kimonolar hem maddesel hem de fiziksel açıdan size biraz ağır gelebilir. Pamuktan yapılan yukataların aksine çok daha ağır ve pahalı olan kimonolar, ayrıca bavulunuzda da daha fazla yer kaplar.

Lucky to have u here ///late post of #Tokyo #Summer #yukata #浴衣👘
Sharon (@sharonchiiiii) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.