Japonya'nın Ünlü Gion Festivali Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Su Tunç 27.07.2016

Japonya'nın en büyük üç festivalinden biri olan Gion Matsuri'de "Kırk gün kırk gecelik" eğlence yaşanıyor.

Yaz mevsimi geldiğinde hemen her şehrinde ayrı bir festival kutlanan Japonya şu günlerde Gion Festivali (Gion Matsuri, 祇園祭 ) ile coşuyor.

Adını Kyoto'nun Gion kasabasından alan festival, her yıl 1-31 Temmuz tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Gion Matsuri Japonya'nın en büyük üç festivalinden biri. Japonlar ve Japonya sevgisiyle dolup taşanların efil efil yukataları (yazlık kimono) ile arz-ı endam ettiği, içinde ayrı ayrı dokuz festival daha barındıran Gion Matsuri, 49 senedir “ilk hali gibi” kutlanıyor.

Katılanların "kırk gün kırk gece" -gerçi otuz bir gün ama işte o kadar kusur kadı kızında da olur- eğlendiği Gion Festivali'nin tarihi oldukça eskiye dayanıyor.

656 yılında, Eski Japonya'da Erken Heia Dönemi'nin yaşandığı zamanlarda, Gion'da, günümüzde bile Japonya'nın en büyük ve en önemli Şinto tapınaklarından biri olarak kabul edilen büyük bir mabed inşa edilir. Yasaka Mabedi adı verilen tapınak, inşasından iki yüz yıl sonra, tüm Japonya'yı kırıp geçiren verem salgınından kurtulmak isteyenlerin uğrak yeri olur.

Dönemin imparatoru Seiwa ülkesinde adam, kadın, çocuk bırakmayan salgından kurtulmak adına tüm Japon halkına Yasaka Mabedi'nin tanrısıTakehaya Susanoo-no-Mikoto (建速須佐之男命)'ya dua etmeleri emrini verir. Bu emir üzerine Gion'da, Eski Japonya'nın her bir bölgesi için ayrı ayrı, toplamda altmış altı adet kamayari (çift taraflı Japon kılıcı) ve mikoşi (omuz üzerinde taşınan mini mabet) hazırlanır. Mabetler ve silahlar 869 yılında Yasaka Mabedi'nin güzeller güzeli bahçesinden yola çıkar ve görkemli mi görkemli minyatür Yasaka tapınakları, çaresiz Japonların dualarını ala ala gidecekleri yere varır. İş bu, verem salgını da kısa bir süre sonra sona erer.

Festival günümüzde Gion'da değil, Kamo Nehri'nin öteki kıyısında kutlanıyor. Gerçi bundan kimsenin bir şikayeti yok; biri 17, diğeri 24 Temmuz'da olmak üzre iki mikoşi geçidi yapıldığından festival tüm şehre yayılıyor, insanlar sabahtan akşama kadar dilediğince eğleniyor. Tabii Japonların eğlence anlayışı bizimkinden biraz farklı. Misal, festivalin ortalarında, genel olarak 14-16 Temmuz tarihleri arasında Kencha Festivali (Kencha Matsuri, 喧嘩祭り) adı verilen, çay içme festivali kutlanıyor. Japonlar için oldukça önemli olan bu festivalde, -tam da gözünüzde canlandığı gibi- millet dizlerinin üzerine oturup yavaaaş yavaaaş yeşil çaylarını yudumluyor. Tabii benim anlattığım, bu çay seremonisinin oldukça basitleştirilmiş hali. Bir Japon okusa yazdıklarımı katanasıyla dalabilir bana. Detaylı detaylı anlatırım ben size nasıl olduğunu sonra. (Japonlardan korktu.)

Festivalin bitmesine daha beş gün var ancak Japonlar -ve Japon kalanlar- hâlâ sokaklarda çılgınlar gibi yeşil çay içiyor, eğleniyor. Bin yıldan uzun bir süre önce başlayan festival, arkasına yüz binler katarak her yıl genişleyerek büyümeye devam ediyor.

Yazarın notu: Arada sake de götürüyorlardır bence. Hep yeşil çay yeşil çay, nereye kadar?


Görsel eng.trip.kyoto.jp adresinden alınmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.