Japonların Pazartesi Sendromu: Sazae-San

Su Tunç 03.10.2016

Her ülkede ismi farklı olsa da değişmeyen tek bir şey var; kimse pazartesileri sevmez!

Hizmet sektörünün geliştiği, beyaz yaka kavramının büyükten küçüğe herkesi etkisi altına aldığı ülkelerde çok sık görülen bir sorun pazartesi sendromu.

İnsan olarak ne kadar birbirimize benzesek de kültürel altyapımız farklılaştıkça sorunlarımızın ismi ve cismi de değişiyor. Çok uçuk ancak doğru bir örnek vermek gerekirse, bir ülkede sol kol ağrısı, kan dolaşımının yavaşlaması ve bu nedenle ortaya çıkan komplikasyonlar olarak adlandırılırken, bizde "Damar damar üstüne gelmiştir" şeklinde açıklanabiliyor. Japonlar'ın Sazae-san Sendromu da tam bu hesap.

Tabii gerçekte böyle tanımlı bir sendrom yok. Sazae-san, Machiko Hasegawa'nın 1946-1979 yılları arasında yayımlanan aynı isimli mangasından uyarlama bir anime serisi. 1969 yılından itibaren televizyonlarda yayımlanan - hâlâ da yayımlanıyor - Sazae-san 7500'den fazla bölümden oluşuyor.

Japonların Pazartesi Sendromu: Sazae-San

Ülkemizde ancak "Kaygısızlar" ve "Bizimkiler" dizileriyle mukayese edebileceğimiz Sazae-san'ın pazartesi sendromu ile ilişkisi ise oldukça ilginç.

Yıllardır - ama yıllaaardır - pazar günleri akşam altı buçuk - yedi arasında yayımlanan Sazae-san'ın kapanış müziği, üç jenerasyondur Japonlar'a hafta sonunun bittiğini ve pazartesi sabahtan yine iş başı yapmaları gerektiğini hatırlatıyor.

Yine illa bizden bir şey ile kıyaslamak gerekirse, doksanlı yılların Parliament Sinema Kulübü filmlerini Sazae-san'a benzetebiliriz. Ancak aramızda bu zamanları hatırlamayan, o zamanlar henüz dünyaya bile gelmemiş olan arkadaşlar olabilir. Onlara bir nine edasıyla açıklayayım:

Şimdi çocuklaaar! Zamanlardan bir zaman, her pazar akşamı Parliament Sinema Kulübü adı verilen kuşakta filmler yayımlanırdı. Hatta biri üşenmemiş, bununla ilgili bir Vikipedia sayfası açıp o süre zarfında yayımlanan tüm filmleri listelemiş. İlgilenen olursa şuradan buyurabilir.

Bizde belki Sazae-san kadar kült ve yıllardır süren bir yapım yok ancak bugün pazartesi sendromunuzu hakkını vererek yaşamak istiyorsanız, işe başlamadan önce şu kısa videoyu izleyebilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.