Japon Godzilla Gişe Rekorları Kırıyor

Su Tunç 04.08.2016

Yeni Godzilla filmi, Godzilla Resurgence ilk üç günden Japonya'da ilk sıraya oturdu.

Tabii "Japon Godzilla" söylemi garip kaçtı. Godzilla zaten Japon. Ancak o kadar farklı uyarlaması yapıldı, insanlar bu irice ancak "sevimli" yaratığı o kadar benimsedi ki, Godzilla millyietsiz bir halk canavarı olup çıktı.

Godzilla'yı yeniden kendi topraklarında görmek isteyen Toha Productions geçen yılın başında yeni bir film için kolları sıvadı. Bunda büyük ihtimalle Warner Bros. Pictures imzalı 2014 yapımı Amerikan Godzilla'nın Japonlar tarafından sevilmemesinin ve Godzilla'nın fazlasıyla şişman ve aptal bulunmasının büyük bir payı var. 1954 yılında yayımlanan ilk film de dahil olmak üzere toplamda yirmi dokuz Godzilla filminin yapımcılığını üstlenen Toha Productions, bu sefer daha da büyük bir bütçeyle, daha da fazla ses getirecek bir Godzilla filmi hazırladı: Godzilla Resurgence. Filmin yönetmenliğini ise Neon Genesis Evangelion anime film serilerinin yaratıcısı Hideaki Anno ve Attack on Titan live action filmlerinin yönetmeni Shinji Higuchi üstleniyor.

Prömiyeri 25 Temmuz'da yapılan ve Japonya'da 29 Temmuz'da, toplamda 441 sinemada gösterime giren filmden ilk rakamlar geldi. İlk üç günde 412,302 bilet satıldı, One Piece Gold ve Pokemon the Movie X, Y & Z'yi geride bırakarak box office'te ilk sıraya yerleşti. Japonya'da, Amerikan yapımı Godizlla'dan %122 oranında daha faza kişi tarafından izlenen film hakkında ilk yorumlar "1954'teki orijinalini en çok andıran film" şeklinde oldu.

Film diğer ülkelerde 2016 yılının sonunda gösterime girecek. Türkiye'deki beyaz perdelerde ne zaman buluşacağı ise henüz meçhul.

Unutmadan söyleyeyim, film her ne kadar başarılı olduysa da Hideaki Anno için aynı şeyi söyleyemeyiz. Godzilla Resurgence, EVA serilerinin son filmi Evangelion 3.0 You Can (Not) Redo filminden gişede %55 oranında daha düşük bir performans sergiliyor. Geçtiğimiz günlerde Godzilla tüm vaktini aldığı için Evangalion 4.0'ın çekimlerini ertelemek zorunda kaldığını açıklayan Anno'ya, sayıları milyonları bulan EVA çılgınlarının vermek istediği bir ders de olabilir bu. Orası Japonya, her şey mümkün.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.