İznik I: Medeniyetin Duvar ve Kapıları

Adil Fide 21.06.2016

Antik dönemdeki surlarının arasında eski zamanlarına kıyasla sakince de olsa hala ayakta. Geçmişin kırılma noktalarından izleri hala üzerinde taşıyan bir kent.

İznik I: Medeniyetin Duvar ve Kapıları

Büyük İskender’in on yılda Doğu Akdeniz’den Hindistan’a kadar fethedip genç yaşta ölmesini takiben, bu geniş coğrafi alan, generalleri arasındaki mücadelenin sahnesi olmuş. O günün kazananları ise bugün hala hayatın aktığı şehirleri kurup buralara isimlerini vermiş. Bu büyük paylaşımın cephelerinden birisi de Antigonus ve Lysimakhos arasında yaşanmış ve kazanan general Antigonus’un eşi Nikaia’nın adı bir kentin adına dönüşmüş. Birkaç asır sonra Romalıların Nikea olarak andığı şehir, bölgedeki varisi Rum kültürünün de etkisiyle bugünlere İznik olarak gelmiş. Göl ve başta zeytin ağaçları olmak üzere florasıyla insanı etkileyen İznik, trajik hikayelerine ev sahipliği yaptığı haçlı seferleri sırasındaki ana hatlarına, öncü Osmanlı kuruluş eseri ilave edilmiş haliyle duruyor. Klişe tabiriyle bir açık hava müzesi, hem de çok turistik olmayanından.

Şehir duvarlarına gelmeden Roma kalıntıları başlıyor. Dikilitaş ya da Beştaş denilen yapı, kentin kuzey girişine 5 km. uzakta, bölgenin (o zamanlar Bitinya Eyaleti) nüfuzlu kimselerinden biri olduğu anlaşılan Cassius Philiscus adlı birisine aitmiş.

Kuzeyden yaklaşmaya devam ettiğinizde, bazı günümüz sıradan yapılarını geçince İstanbul Kapı’ya geleceksiniz. Bu noktada iki alternatif var. Birincisi, şehrin surlarını ve dolayısı ile meşhur kapılarını dolaşarak sınırları üzerinden şehrin hala ayaktaki çeperini idrak ederek başlamak. İkinci seçenek ise, İstanbul Kapı’dan doğrudan kentin içine girip gezdikten sonra, gün sonunda, tam aksi olan güneydeki Lefke Kapı’ya kadar kapıları dolaşarak kapanışı yapmak.

Duvarlar antik dönemlerden Ortaçağ’a kadar yenilenmiş. Bugün görünen kısımların hepsi, Bizans döneminde genişlediği zamanlardan çokgen bir sur yapısıdır. Bir cephesini batısındaki göle vermiş, diğer tarafları neredeyse 5 km’lik duvarlar ile meydana gelmiş bir kapalı çokgen durumunda. Eskiden hendekler de yüksekliği on metrenin üstündeki duvarların çevresini dolaşırmış. Dört ana ve onun üzerinde tali kapıları da kentin dış dünya ile olan bağlantılarıymış. Üç ana kapısı hala önemli ölçüde ayakta. Yapımlarda kullanılan taşların kaynağı da sadece birkaç km kuzeydeki halen mevcut olan ocaklardır.

İznik I: Medeniyetin Duvar ve Kapıları
Görsel: Bursa.bel.tr

Aralarında hiyerarşik olarak da en önemlisi İstanbul Kapı’dır. Üç aşamadan oluşur. En dıştaki silindirik kuleleri olan kısım surlara aittir ki, ilk yapıldığında bir tür zafer takı modelinde olan etrafı açıklık kapı, daha sonraki asırlarda genişleyen surlara dahil olmuştur. Orta kısım ise ilk Edirne’nin isim babası, gezgin Roma İmparatoru Hadrian devrinden kalma olan bölümdür. Tıpkı Antalya’daki meşhur kapısı gibi buraya da bir zafer takı yaptırmış. Genelde harç ve tuğla da kullanılmış ancak materyaller arasında en dikkat çeken, kentin tiyatrosunun mermer bloklarının, geç dönemlerde duvarlardaki kullanımına tanık olmak.

İstanbul Kapı, dıştan birinci kısım

#nicea #iznik #bursa #turkey #turkiye #ancient #antik #istanbulgate #istanbulkapı #historical #tarihi #travel #seyahat #byzantine #hdr #hpileşehrinyıldızı
Nejdet Düzen (@nejdet_duzen) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

İkinci ve üçüncü bloklar

@yasinilcebay🏆-#bursafotografcilik #iznik #istanbulkapı #bursa
📸 Bursa Fotoğrafçılık (@bursafotografcilik) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Kuzeyden giriş yaptığımız yöne göre sola doğru devam eden surların doğuya bakan en önemli girişi Lefke Kapı. Eski adı Lefke olan Osmaneli’ne doğru açıldığı için bu isim ile anılmıştır. Banisi İmparator Hadrian adına bir metin de kapı üzerindeki alınlıkta mevcuttur. Yine çeşitli yazıtlardan anlaşıldığı kadarıyla, nişlerin içinde devirlerin varlık ve nüfuz sahibi kişilerinin heykelleri mevcut imiş.

İç ve dıştan Lefke Kapı

#landscape #history #tarih #lefkekapı #iznik #nicea #nice #nature #turkey #turkei #photo #picoftheday #foto #lake #like #old
srdflz (@srdflz) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()
#lefkekapi #iznik #roman #gate
Hazar Tuna (@hazar_tuna) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Güneydeki Yenişehir Kapısı ise Bursa’ya giden yolun ilk adımı. Üçüncü yüzyılda Roma İmparatoru II. Claudius tarafından yaptırıldığı biliniyor. Muhtemelen diğer kapılara göre “zayıf halka” olarak bilindiği içindir ki, şehre saldırıların çoğunlukla geldiği kapı bu olmuş.

İznik I: Medeniyetin Duvar ve Kapıları
Görsel: İznik.gen.tr

Buradan kentin içine doğru ilerleyip Süreyya Sokak’tan sol yaparsanız, kendinizi bir Roma Tiyatrosu harabesinde bulacaksınız. İznik Antik Tiyatrosu, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki akranlarına kıyasla en görkemli olanı değil elbet. Ancak ülkenin bu kadar kuzey ve iç bölümünde olması onu en ilginçlerden biri yapıyor. Aynı coğrafi farklılıklar sebebiyle bir eğime oturtulmuş değil, düz bir zeminin etrafına inşa edilmiştir. Haçlı seferleri sırasında ve sonrasında duvarların takviyesinde kullanılması yapıyı erozyona uğratmış görünüyor. Yakın geçmişte ise üzerine dolan toprakta tarım yapılmış, hatta çöp biriktirilmiş.

İznik I: Medeniyetin Duvar ve Kapıları
Görsel: İznik.bel.tr

İstanbul Kapı’da bu iki maskeli mermer blokları görmüştük. Tiyatrodan surlara giden parçalardan sadece ikisi.

#iznik#nicea#tragedia#comedia#trajedi#komedi#istanbulkapı#tarih#history#historic#kapı#instahistory#instacool#cool#travel#travelphotography#travelingram#instaphoto#photo#photoshoot#photogrid#photochallenge#lovely#interesting#instadaily#instagram#photooftheday
Ebru Aymaz (@ebru_aymaz) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Tiyatronun yanından, Gül Sokak üzerinden Kılıçarslan Caddesi’ne geldiğinizde, kentin ağırlık merkezine çok yaklaştınız demektir. Tabii önce sağa dönüp Ayasofya Cami’ne ilerleyip tam orta noktayı tercih edebilirsiniz. Bugün biri Atatürk, diğeri Kılıçarslan Caddesi olan iki hat aslında sur içi şehrin iki ana aksı. Kuzey-Güney ve Doğu-Batı eksenindeki kapılara da giden direkt yollar modern zamanlarda kesintiye uğrayıp formunu kaybetmiş ancak hala dikkatli baktığınızda kent planında eski düzeni görmek mümkün.

Antik dönemin ünlü coğrafyacı seyyahı Strabo, İznik’te iki caddenin ortasında durduğunda dört kapıyı da görebildiğini anlatıyor.

. Şimdi İznik'te olsan, yapacağın ilk şey ne olurdu?? #GocaManavlar #İznik'te #Osmanlı #Türkiye #AyasofyaCamii #YeşilCamii #İznikÇinileri #İznikGölü #SüleymanPaşaMedresesi #ÇandarlıTürbesi Hz #AbdülvahapSancaktariTürbesi #EşrefBabaTürbesi #MuratHamamı #DahaNeOlsun #Elabey

@manavturkleri tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Bugün geriye pek bir şey kalmamış olan dördüncü kapı da göl kenarındaki bir kapı.

1800’lü yıllarda Anadolu’yu gezen bir seyyahın günlüğünden Göl Kapı

İznik I: Medeniyetin Duvar ve Kapıları

En son merkezde bulduğumuz Ayasofya, İstanbul’daki adaşı kadar dillere destan bir yapı değil. Oldukça mütevazı bir iki koridorlu bazilikayı andıran yapı, İznik’in ev sahipliği yaptığı konsillerden de birinin mekanıymış. Bugün tekrar camiye çevrilmiş binanın için Hristiyan görsel öğelerin çok az bir kısımları kalmış durumda.

Bursa - İznik / Ayasofya Fotoğraf: @yunus.srg . Görmesini istediğiniz 2 arkadaşınızı etiketleyebilirsiniz.👇 . Seçici Editör: @utkusamli . . #tbt#ig_sharepoint#turkinstagram#turkobjektif#objektifimden#ig_europe#ig_photoflair#ig_eurasia#ig_today#ig_turko#instagram_turkey#gununkaresi#gununfotografi#instalike#instagood#instamood#igers#history#world_besthdr#fotografiaunited#fotografdukkanim# #pic#fotografheryerde#photooftheday#kadraj_arkasi#bursa#iznik#iznikayasofya#iznikayasofyacamii
BURSA YAŞAM (@bursayasam) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Tabii konsil demişken, bu meclislerin birincisi meşhur Konstantin’in talebiyle yine İznik’te düzenlenmişti. O günkü buluşmaya ev sahipliği yaptığı tahmin edilen kilisenin temellerine ise yakın zamanda rastlandı. Tıpkı tiyatro gibi, burası için de hummalı bir çalışma beklentisi var.

Dünyada 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasına girdi.

Kadir Balı (@kadir1641iznikli) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Günü bitirmek için göl kenarında sakin bir akşamüzeri ideal. İsmi eski kaynaklarda Askania gölü olarak bahsedilen İznik Gölü tektonik çöküntülerle oluşmuş. Uzun olan Batı-Doğu ekseni 30 km’nin üzerinde bir açıklığa sahip.

#night 🌙🌏💫🌅 #iznikgölü #günbatımı
Syd 〽️ (@seidem) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Adil Fide


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.