İzmir Lokması Tescilleniyor Mu Ne?

Oğuz Taktak 13.08.2016

Şunu bi' okuyun da canınız İzmir lokması çeksin.

Bilmeyenler "İzmir lokması neymiş?" diye sorsalar "İzmir sokaklarının mis kokusu" derim. İşinize gücünüze gidiyorsunuzdur ya da halletmeniz gereken çok önemli şeyler vardır. Tatlı yemek ise aklınızın ucundan bile geçmez. Ama o kokuyu duyar duymaz sanki yıllardır tatlı yememişsiniz gibi tatlı krizlerine girer, kokuyu takip edip döküldüğü yeri bularak alırsınız lokmayı. Ağustos ayıymış, sıcaklar tam bir şerefsiz gibi etinizi yakıyormuş, umrunuzda olmaz.

İzmir Ticaret Odası da "Tabii ya! Biz neden bu lezzetimizi tescillemiyoruz?" diye düşünmüş olacak ki, bu güzel tatlının coğrafi işaret olarak tescillenmesi için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuruda bulunmuş. Hatta tescil talebi ilanı, Resmi Gazete'de de yayımlanmış.

Yayınlanan ilanda, "İzmir Lokması" olarak bilinen tatlının, ortası delikli, yuvarlak şekildeki bir ürün olduğu ve şekli itibarıyla da Türkiye'nin farklı şehirlerinde üretilen lokma türlerinden ayrıldığına işaret edilmiş.

Günümüzde, özellikle İstanbul'da köşe başlarında bile İzmir lokması döken seyyar satıcılar var. Makinayla döküyorlar lokmaları. Yediyseniz bilirsiniz, İzmir lokmasının yanından bile geçmez. Bir kere hayrına dağıtılmıyor. Üstelik glikoz şurupları ile tatlandırılması, o lokmanın tadını vermiyor. Biliyor musunuz, Güney Ege'de yapılan lokmalar odun ateşinde elle dökülür. Bal ve ev yapımı gül suyuyla ya da şekerle tatlandırılmış şerbetle konu komşuya dağıtılır. Ne güzeldir o lokma.

Mahallenin köşesinden bir koku süzülür burnuna doğru ve tüm kokular onun yanında yok olup gitmiştir artık. Bir anda her şey durur ve o mis kokuyu ararken bulursun kendini😋 İzmirli değilsen önce öyle şaşkın şaşkın bakarsın etrafına. Sokakta buram buram pişen hamurun ve sonra şerbetin kokusuna kapılır ne olduğunu anlamaya çalışırsın ama nafile... ✨ Yakınlaştıkça kadınları, erkekleri, gencini, yaşlısını, çocukları bildiğin tüm ahaliyi o lokma kazanının etrafında heyecanla beklerken görürsün. Bir lokmalık o muazzam tat için yağmur, çamur, kavucuru sıcaklara aldırış edilmeden, zengin fakir demeden herkesin bir arada olduğunu fark edersin. ✨ Böyle tuhaf bir şeydir işte bu lokma. Kaynağı Osmanlı sarayına dayanmakla birlikte halk arasında da yapımı yaygın olan bir tatlıdır. Özellikle İzmir kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu yüzden de “İzmir Lokması” olarak bilinir. Hatta bununla birlikte bir zamanlar İzmir fuarının cafcaflı dönemlerinde, fuar boyunca satılan ve herkesin rağbet gösterdiği özel bir tatlıydı lokma ✨ Un, maya, tuz ve şekerle hazırlanan hamurun, sıvı yağda kızartılmasının ardından şerbetle tatlandırılarak servis yapılan bu Türk tatlısı, İzmir’de özellikle ortası delikli yuvarlak şekilde yapılıyor. ✨ Köşe başlarında ya da sokak aralarında genelde de yaz aylarında sıkça rastlanır lokmacılara. İnsanlar görür görmez lokma alabilmek için sıraya girer ve heyecanla onlara taktim edilecek tatlıları beklerler. Bazen bir sünnet düğünü, bazen de bir vefat sonrası için döktürülür lokma. Aslına bakarsanız kendi içinde hem hüznü, hem de sevinci temsil eder. ✨ Ayrıca lokma Arapçadaki “lukma” kelimesinden gelmektedir. “Bir ağız, bir yudum, bir parça yemek” manasına gelen lokma, küçük ama fazlasıyla anlam taşıyan bir tatlıdır aslında. Birbirinden farklı kültürleri ve düşünceleri bir araya getirir. Hüznü paylaştıkça azaltır, sevinci paylaştıkça çoğaltır "O küçücük bi' lokmalık tatlı" ✨ Kısacası kendi küçük ama anlamı büyüktür bizim güzel “İzmir Lokma”mızın… Yazı: @elvanbalaban Video : @izmirmekanrehberi #izmirtatlari #izmirgezi #gurme #gourmet #lokma #turktatlisi #turkishdelight #alsancak #cumhuriyetmeydani #izmirlokmasi
İzmir Mekan Rehberi (@izmirmekanrehberi) tarafından paylaşılan bir video ()

O değil de, sizin de canınız İzmir lokması çekmedi mi şu an?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.