İyi Ki Doğdun Yaşar Kemal!

Ezgi Özkurt 06.10.2016

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Yaşar Kemal'i sevgi ve saygıyla anıyoruz.

İyi Ki Doğdun Yaşar Kemal!

"Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir barıştır."

İyi ki doğdun Yaşar Kemal

Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Yaşar Kemal bugün doğdu! Osmaniye doğumlu usta yazar, kendi anlatımına göre bir Türkmen köyünde yaşayan tek Kürt ailenin çocuğu olarak doğup büyümüş. O dönemlerde Yaşar Kemal, evde Kürtçe, köyde ise Türkçe konuşurmuş. Babasını 5 yaşında kaybeden Yaşar Kemal, bu acı olaya ne yazık ki bir de tanıklık etmiş.

Hayatının bir kısmını köyde öğretmen vekilliği, pamuk tarlalarında, batozlarda ırgatlık, traktör sürücülüğü ve çeltik tarlalarında kontrolörlük yaparak geçirmiş.

İnce Memed'in babası

"O insana güvenmeyen, bu insana güvenmeyen, her insanda bir kötülük gören, insanı insan saymayan, insan değil piçtir yavrum!"

İlk öykü kitabı 'Sarı Sıcak'tır. En bilinen eserlerinden biri ise 'İnce Memed' olmuştur. İnce Memed, yaklaşık kırk dile çevrilerek yayımlandı. Kitaplarının yurt dışında yüzlerce baskısı yapıldı.

Sanat ve siyaset

'Yer Demir Gök Bakır', 'Yılanı Öldürseler', 'Binboğalar Efsanesi', 'Ölmez otu' diğer önemli eserlerinden bazılarıdır. Halka dönük yazarlardan olan Yaşar Kemal, eserlerinde politik düşüncelerini de hissettirdi. Çünkü o, edebiyat ve politik düşüncenin (yani sanat ve siyasetin) paralel olduğunu savunurdu.

İyi Ki Doğdun Yaşar Kemal!

Nobel Edebiyat Ödülü

Yaşar Kemal'in dünyada ilk kez yayımlanan eseri 'Bebek', önce Fransızcaya, sonra İngilizceye, ardından İtalyanca, Rusça ve diğer dillere çevrildi. Eserlerinde efsane ve masallardan yararlanmayı seven yazar, aynı zamanda Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday olmuş ilk Türk yazardır.

28 Şubat 2005'te kaybettiğimiz büyük yazarı, doğum gününde saygı ve sevgiyle anıyoruz.

İyi ki böyle güzel bir insan geçti bu dünyadan!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.