İyi İletişimin Püf Noktaları

Özge Kaya 11.10.2016

Hem iş hayatında hem de aile ve sosyal hayatımızda insanlarla iyi ilişkiler kurmanın hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek. Peki, iletişim konusunda gerçekten sandığımız kadar iyi miyiz?

İyi İletişimin Püf Noktaları

Inc.’de yayınlanan bir makaleye göre iletişim yeteneklerimizi biraz gözümüzde büyütüyoruz. Chicago’da yapılan bir araştırmada insanlar önce tanıdıkları insanlarla, sonra da daha önce hiç tanışmadıkları insanlarla eşleştiriliyor. Araştırmada ortaya çıkan sonuç ilginç: Daha önce tanışmış insanlar, tanışmamış olanlara göre birbirlerini daha az anlıyorlar.

Araştırmacılardan Nicholas Epley’e göre bunun nedeni arkadaşlarımızla iletişim kurarken onların ne anladığına dair varsayımlarda bulunabilmemiz ve tanımadığımız insanlarlayken ise bu varsayımlardan uzak durmamız.

Yine aynı makaleye göre iletişimi güçlü insanlarda belli başlı birtakım özellikler öne çıkıyor. Siz de, iyi bir iletişimin püf noktaları olan bu özelliklerinizin üzerine düşerek liderlik vasıflarınızı güçlendirebilirsiniz.

Etkili İletişimin Sırları:

1. Gruplarla, bireylerle konuşur gibi konuşun.

Kalabalık bir insan grubuna konuşurken insanlara onlarla birebir konuştuğunuzu hissettirin. Bu yöntem sizi kalabalığın dikkat dağıtıcı etkisinden de kurtararak mesajınızı daha kolay vermenizi sağlayacak.

2. İnsanların dinlemek isteyecekleri şeyleri anlatın.

İletişimi güçlü insanlar konuşurken vermek istedikleri mesajın insanlara ulaşıp ulaşmadığından emin olur. İnsanların dinlemeye hazır oldukları şeyleri anlatın. Doğru soruları soruyorlarsa, doğru yoldasınız demektir.

3. Onları dinlediğinizi hissettirin.

İletişim asla tek yönlü değildir. İnsanların kendilerini ifade etmelerine izin verin. Son sözü söyleyen hep siz oluyorsanız, burada bir sıkıntı vardır.

4. Duygusal bağ kurun.

İnsanlar söylediklerinizi unutabilir, ama hissettirdiklerinizi kolay kolay unutmazlar. İnsan olduğunuzu saklamaya çalışmayın.

5. Beden dilini okuyun.

Her şey konuşmaktan ibaret değildir. Hem kendi beden dilinizi doğru kullanmayı öğrenin hem de karşınızdakini doğru analiz etmeyi. Böylece, söylenmeyenleri de duyma yeteneği kazanarak bir adım öne geçeceksiniz.

6. Ne söyleyeceğinizi planlayın.

Konuşma hazırlayıp onu ezberleyin demiyoruz. Sadece ne anlatmak istediğinizi, konunun nereye varmasını istediğinizi belirleyin ve buna göre hareket edin.

7. Jargonu boşverin.

Cümlelerinizi iş dünyasına ait terimlerle (hatta bunların İngilizceleriyle) süslemek kulağa havalı gelebilir. Ama sadece sizin kulağınıza. Cümlelerin arasına sıkıştırılmış gerçek dünyaya ait olmayan kelimeler dinleyicilerin dikkatini sizden uzaklaştıracaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.