İtalya'nın Büyülü Başkenti

Seden Gürlek 11.10.2016

İster tarihine büyülenin, ister sokaklarına ve caddelerine... Roma, size unutamayacağınız bir tatil keyfi yaşatacak.

Eğer yolunu bu şehre düştüyse, gezinize Roma Forum’dan başlamak akıllıca çünkü oldukça büyük bir alana yayılmış. Ayrıca birkaç tarihi eseri bir arada görmek mümkün. Antik Roma’nın gelişme gösterdiği bir yer ve Romalıların şehir planını nasıl kurduklarına dair ipuçları veriyor bize. Roma Forum’unun içerisinde Constantine Kemeri'ni ve Titus Kemeri'ni görmeyi unutmayın.

İtalya'nın Büyülü Başkenti

Kolezyum (Colesseum) hepimizin fotoğraflardan çok çok iyi bildiği bir yer. Roma’nın da en çok ziyaret edilen noktalarından biri. Devasa amfi tiyatro olan Kolezyum, MS 80’lerde tamamlanmış bir arenadır. Birçok durum için kullanılsa da en çok bilinen işlevi gladyatör dövüşleri içindir. Bu dövüşler, hem halkı hem de imparatorları eğlendirmek amacı ile düzenlenirdi.

İtalya'nın Büyülü Başkenti

2. Victor Emanuelle Anıtı, bütün ihtişamı ile hafızanızda yer edinecek. 2. Victor Emanuelle, İtalya topraklarında yer alan krallıkları tek bir krallık altında birleşmesinin ardından başa gelen ilk kraldır. Onun anısına 19. yüzyılın sonunda yapımına başlanmış ve 20. yüzyılda tamamlanmıştır.

İtalya'nın Büyülü Başkenti

Panteon, İmparator Hadrian tarafından yaptırılmıştır. İlginç bir mimariye sahiptir çünkü bir yüzü Yunan mimarisini diğer yüzü ise Roma mimarisini betimler. Panteonun sahip olduğu kubbenin üzerinde Oculus adı verilen bir boşluk yer alır. Bu boşluk kilisenin ışık almasını sağlar ve Tanrı’nın gözü olarak nitelendirilir.

İtalya'nın Büyülü Başkenti

Görsel: flickr / michaelbeyerhamburg

Aşk Çeşmesi (La Fontana di Trevi), dünyanın en ünlü çeşmelerinden biri. Birçok filmde Aşk Çeşmesi’nin çevresinde çekilmiş sahneler görebilirsiniz. İtalyanca isminin anlamı esasında Üç Yol Çeşmesi’dir. Anlatılanlara göre bu üç yol, hem çeşmenin konumlandığı üç yolun kesişimi hem de üç yeraltı suyunun kesişiminde bulunmasına atıfta bulunur.

İtalya'nın Büyülü Başkenti

Görsel: wallpaperfolder.com

Navona Meydanı (Piazza Navona) Roma’nın en meşhur meydanlarından. Elips şeklinde yapısı olan meydan, bir stadyum olarak tasarlanmış. Gece gündüz hareketli ve bin bir sokak sanatçısının da evi. Birçok restaurant, kafe ve bar meydanın çevresinde yer alır. Bir akşam yemeğinizi bu meydanda yemeğe ayırmak güzel bir seçim olacaktır.

İtalya'nın Büyülü Başkenti

Görsel: wallpaperfolder.com

İspanyol Merdivenleri’ne geldiğinizde biraz şaşıracaksınız. Trinita dei Monti Kilisesi’nin merdivenleri olan İspanyol Merdivenleri enerjisi ile sizi öyle bir yakalayacak ki saatlerinizin burada geçtiğinin farkına varamayacaksınız. İyisi mi siz atıştırmalıklarınızı ve içeceklerinizi kapıp kurulun merdivenlere. Sevdiklerinizle ya da orada yeni tanıştığınız insanlarla olan sohbetin tadına doyum olmaz.

İtalya'nın Büyülü Başkenti

Görsel: pinaletta.blogspot.com.tr


Kapak görseli: quotesgram.com

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.