İtalya Çocuklarda Veganlığı Yasaklamak İstiyor

Mehmet Berkay Önen 16.08.2016

İtalyan parlamentosu çocuklarına vegan diyetini zorlayan ebeveynleri cezalandırmak istiyor.

Aileye bağlılıkları, damak zevkleri ve kolay köpüren fevri mizaçları ile İtalyanlar bize en çok benzeyen Avrupalı millet olabilirler. Türkiye gibi oldukça güçlü bir mutfak kültürü de olan İtalya’da şu aralar parlamentoda konuşulan bir yasa tasarısı tüm dünyadan haber ajanslarının ilgisini çekmeyi başardı. Sadece Türkiye’de böyle yasa tasarıları görüşülüyor zannederdik ama İtalya da bu konuda bizden geri kalmadığını kanıtladı.

İtalya Çocuklarda Veganlığı Yasaklamak İstiyor

İtalyan Parlametosu çıkaracağı bir düzenlemeyle beraber, çocuklarına vegan beslenme biçimini dayatan anne ve babaya hapis cezasına kadar giden cezaların uygulanabilmesini görüşüyor. Aşırı sağcı Forza Italia isimli partinin bir üyesi olan Elvira Savino tarafından önerilen taslağa göre, vegan diyetinde eksik olduğunu iddia ettiği demir, çinko, kalsiyum ve D vitamini dolayısıyla çocukların sağlıklı bir şekilde gelişemeyecekleri iddia ediliyor.

İtalya Çocuklarda Veganlığı Yasaklamak İstiyor

Sadece İtalya’da değil, dünya genelinde de çok fazla sayıda tartışmanın alevlenmesine sebep olan yasa tasarısına vegan ve vejetaryen beslenme destekçilerinden tepki gecikmedi. Amerikan Diyetetik Birliği'ne göre iyi planlanmış vegan ve vejetaryen beslenme biçimleri her yaştan insanı yeterli ve sağlıklı bir şekilde besleyebiliyor.

İtalya bu yasa taslağını parlamentodan geçirir mi bilemiyoruz ama dünyaca ünlü mutfağı ile bilinen ülke, yemek kültürüne yapılan her türlü saldırıyı oldukça ciddiye alarak misliyle karşılık vermesiyle de ünlü. Vegan diyeti sağlıklı mı değil mi düşüncesi bir yana, siz yine de yediklerinize dikkat edin. Sağlıklı kafa sağlıklı vücutta bulunur.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.