İşte Karşınızda Gökkuşağı Mısırı!

Oğuz Taktak 24.08.2016

Üstelik bu doğal mısırları unicorn'lar değil, insanlar yiyor.

Bu mısırları rengarenk gördüğünüzde kesin içinde kimyasal bir şeyler vardır, doğal değildir diyorsunuz değil mi? Ama tamamen doğallar.

İşte Karşınızda Gökkuşağı Mısırı!

Bu güzel mısırı geri getiren, bir süre önce 87 yaşındayken hayatını kaybeden, güzel bir insan olduğunu düşündüğümüz Carl Barnes.

İşte Karşınızda Gökkuşağı Mısırı!

Soyu Amerika'nın yerli topluluklarından olan Cherokee'lere uzanan Barnes, atalarının, dedelerinin yüzyıllarca ekip yetiştirdiği bu güzel mısır türünü (ki bu tür "Glass Cam Corn" olarak adlandırılıyor) yeniden toprağa döndürdü. Bu işe o kadar kendini adadı ki, koskoca Amerika kıtasında bu mısır tohumunun yayılmasını sağladı. Üstelik yalnızca birkaç yıl içinde.

Biliyorsunuz günümüzde yerel tohumlar, sistemli politikalarla yok ediliyor. Bu da tarım için çok büyük bir problem. Bu yüzden Carl Barnes'a çok büyük saygı duyuyoruz.

İşte Karşınızda Gökkuşağı Mısırı!

Carl Barnes amca bununla da kalmamış, bir vakıf kurmuş. Gökkuşağı mısırı tohumlarından elde edilen satış gelirini bu vakfa aktarıyormuş. Bu vakfın da yegane amacı, yerel tohumların korunmasıymış. Şimdiye kadar varlığı unutulmuş ne kadar tohum varsa yeniden toprakla buluşturuluyormuş.

İşte Karşınızda Gökkuşağı Mısırı!

Adamın dibiymişsin Carl Amca.
Keşke, bizler de böyle şeyler yapsak da gökkuşağı mısırının yeniden doğması gibi bir hikayeye önayak olabilsek... Bizler de aynı kaderi paylaşan tohumları yeniden eksek...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.