İşte Benim Zeki Müren

S. Emre Özcan 24.09.2016

Zeki Müren'in bugün 20. ölüm yıl dönümü. Biz de onun anısına bir yazı hazırlamak istedik. İşte huzurlarınızda dertli gönüllere giren Sanat Güneşi'miz Zeki Müren!

Zeki Müren anısına

Zeki Müren. “Sanat Güneşi”imiz, müzik “Paşa”mız. Hem şarkıcı, hem besteci, hem söz yazarı, hem oyuncu, hem de şair. Klasik Türk müziğinin şüphesiz en büyük isimlerinden biri.

Sanata olan katkılarından dolayı 1991 yılında "Devlet Sanatçısı” unvanıyla ödüllendirildi. Türkiye'de verilmeye başlanan Altın Plak Ödülü'nün ilk sahibi oldu. Müzik hayatı boyunca altı yüzü aşkın plak ve kaset doldurdu, üç yüzü aşkın şarkı besteledi.

Bugün Zeki Müren’in 20. ölüm yıl dönümü. Biz de Zeki Müren anısına, hayatını ve müzik kariyerini konu alan küçük bir yazı hazırladık. Sanat Güneşi’mizi hatırlamayı ve hatırlatmayı kendimize bir borç ve vazife bildik.

İşte karşınızda Sanat Güneşi’miz, şarkılarla yaşayan ve yaşatan Zeki Müren.

İşte Benim Zeki Müren

Doğumu ve Okul Hayatı

İşte Benim Zeki Müren

Zeki Müren 6 Aralık 1931 tarihinde Bursa'nın Hisar semtinde, Kaya ve Hayriye Müren çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Zeki Müren’in ailesi Üsküp'ten Bursa'ya göç etmişti, babası kereste tüccarıydı.

İşte Benim Zeki Müren

Zeki Müren ilkokulu Bursa Osmangazi İlkokulu'nda okudu. Henüz ilkokuldayken yeteneği öğretmenleri tarafından keşfedildi ve müzikli okul müsamerelerinde başrolleri oynamaya başladı. Hayatındaki ilk rolü, bu müsamerelerden birindeki çoban rolüydü.

İşte Benim Zeki Müren

Ortaokulu yine Bursa'da, Tahtakale'deki 2. ortaokulda tamamladı. Ortaokulu bitirdikten sonra babasına İstanbul'a gitme arzusunda olduğunu açıkladı ve babasının onayıyla İstanbul Boğaziçi Lisesi’ne yazıldı. Boğaziçi Lisesi’ni birincilikle bitirdi.

İşte Benim Zeki Müren

Olgunluk imtihanlarını pekiyi dereceyle verip şimdiki adı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine girdi. Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu. Desen çalışmalarını öğrencilik yıllarından başlayarak pek çok kez sergiledi.

Zeki Müren'in İki Desen Çalışması
İşte Benim Zeki Müren
İşte Benim Zeki Müren

Müzik Kariyeri

İşte Benim Zeki Müren

Zeki Müren, Bursa’da tamburi İzzet Gerçeker’den aldığı solfej ve usül dersleriyle musiki bilgileri öğrenmeye başladı. 1949’da, Boğaziçi Lisesi’nde okurken Arşavir Alyanak’ın babası Agopos Efendi ile udi Kirkor’dan aldığı derslerle musiki eğitimini sürdürdü. Daha sonra fasıl musikisini iyi bilen ve geniş bir repertuvarı olan Şerif İçli’den çeşitli eserler meşk etti, Refik Fersan’dan, Sadi Işılay’dan, Kadri Şençalar’dan yararlandı.

İşte Benim Zeki Müren

1950’de sınavla İstanbul radyosuna girdi. İstanbul radyosunda 1951’de, canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi ve bu konseri çok beğenildi. Bundan sonra Türkiye radyolarında düzenli olarak okumaya başladı.

İşte Benim Zeki Müren

Radyo programları on beş yıl sürdü, çoğu canlı yayın programlarıydı. Zeki Müren bundan sonra kendini daha çok sahne ve plak çalışmalarına verdi. Alışılmış kalıpları zorlayan elbiseleri ve sahne davranışı ile halkın ilgisini sürekli olarak üstünde tutmayı başardı.

İşte Benim Zeki Müren

Zeki Müren 600’ü aşkın plak ve kaset doldurdu. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar’ın “Bir muhabbet kuşu” güfteli şarkısıydı.

1955’te ise Zeki Müren “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü kazandı.

Zeki Müren: “Sanat Güneşi”

Zeki Müren aynı zamanda Türkiye’de en çok konser veren ses sanatçısıdır. Bir yılda yüz konser verdiği dönemler olmuştur. Kendisine ‘Sanat Güneşi’ unvanı verilmiştir. Yabancı ülkelerde de birçok konser vermiştir.

İşte Benim Zeki Müren

Zeki Müren iki yüz dolayında şarkı bestemiştir. On yedi yaşındayken bestelediği “Zehretme hayatı bana cânânım” mısrasıyla başlayan acemkürdi şarkı bestelediği ilk şarkıdır. “Şimdi uzaklardasın gönül hicranla doldu” (suzinâk), “Manolyam” (kürdilihicazkâr), “Bir demet yasemen” (nihavend), “Gözlerinin içine başka hayal girmesin” (nihavend) güfteli şarkıları sık sık okunan, en sevilen şarkıları arasındadır. Zeki Müren bu şarkıları plaklara da okumuştur. Unutulmaz Maksim Gazinosu sahnelerinde aralıksız 11 yıl Behiye Aksoy ile dönüşümlü olarak sahne almıştır.

İşte Benim Zeki Müren

Sinema Hayatı

İşte Benim Zeki Müren

Zeki Müren 1954’te "Beklenen Şarkı" adlı filmde sinema oyunculuğuna başladı. Büyük bir ticari başarı kazanan bu filmden sonra şarkılarının çoğunu kendisinin bestelediği on sekiz filmde daha oynadı. 1955’te de Arena Tiyatrosu’nca sahneye koyulan Çay ve Sempati adlı oyunda da başroldeki oyuncuydu.

Zeki Müren’in ayrıca ‘Bıldırcın Yağmuru’ isimli bir şiir kitabı da vardı.

İşte Benim Zeki Müren

Sanat Güneşi'nin Batışı: 24 Eylül 1996

Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı yüzünden 1980’den sonra sahne hayatından ve musikiden uzaklaştı. Bodrum’daki evine kapandı, münzevi bir hayat yaşadı. 24 Eylül 1996 Çarşamba günü, TRT İzmir Televizyonu’nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Cenazesi görülmemiş bir halk kalabalığının katılmasıyla büyük bir törenle kaldırıldı. Mezarı, doğum yeri olan Bursa’da Emirsultan mezarlığındadır.

Vasiyetinde mirasının en büyük bölümünü Mehmetçik Vakfı’na bırakmıştır.

İşte Benim Zeki Müren

Zeki Müren’in Albümleri

 • Senede Bir Gün (1970)
 • Pırlanta 1 (1973)
 • Pırlanta 2 (1973)
 • Pırlanta 3 (1973)
 • Pırlanta 4 (1973)
 • Hatıra (1973)
 • Anılarım (1974)
 • Mücevher (1975)
 • Güneşin Oğlu (1976)
 • Nazar Boncuğu (1977)
 • Sükse (1978)
 • Kahır Mektubu (1981)
 • Eskimeyen Dost (1982)
 • Hayat Öpücüğü (1984)
 • Masal (1985)
 • Helal Oolsun (1986)
 • Aşk Kurbanı (1987)
 • Gözlerin Doğuyor Gecelerime (1988)
 • Ayrıldık İşte (1989)
 • Karanlıklar Güneşi (1989)
 • Zirvedeki Şarkılar (1989)
 • Dilek Çeşmesi (1989)
 • Bir Tatlı Tebessüm (1990)
 • Doruktaki Nağmeler (1991)
 • Sorma (1992)
İşte Benim Zeki Müren

Zeki Müren yukarıda belirtilenler dışında, 1968-1974 yılları arasında Grafson Plak’tan kendi adıyla anılan 12 farklı albüm daha yayınlamıştır. Ayrıca ölümünden sonra kendi şarkılarından oluşan birçok albüm de hazırlanmıştır.

İşte Benim Zeki Müren

Zeki Müren’i, Sanat Güneşi’mizi, sevgi ve rahmetle anıyoruz. Yazımızı Zeki Müren’in, kendi yazımızın da başlığı olan, İşte Benim Zeki Müren şarkısıyla noktalıyoruz.

İyi ki senin gibi bir sanatçıya sahibiz Zeki Müren yoksa içimizi besteleriyle, o naif ve güzel sesiyle kim ısıtırdı...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.